Počas Týždňa mobility vozil cestujúcich v maďarskom meste Győr legendárny Ikarus 55

Obrovský úspech zožali na našej Facebookovej stránke fotografie, ktoré v Maďarsky nasnímal náš facebookový fanúšik a aktívny prispievateľ Stanislav Szali Skurák. Fotky sú naozaj fantastické a my si uvedomujeme, že nie každý „funguje“ na sociálnych sieťach. Rozhodli sme sa dať teda týmto snímkam priestor aj tu. Nechýba ani video 👇👇👇

Mobilitási hét 2021 Győr

Týždeň mobility (Mobilitási hét) poňali v meste Győr naozaj vo veľkom štýle. Jeho hlavnou témou bola podpora verejnej dopravy, pešej a cyklistickej dopravy. Séria podujatí prebiehala od 16. do 22. septembra 2021. Počas týchto dní na záujemcov vo viacerých častiach Győru čakali vzrušujúce prednášky a programy. Obrovským lákadlom však boli okružné jazdy legendárnym „Farosom“ – Ikarusom 55. A práve tu robil nášho „vyslaného redaktora“ Stanislav Szali Skurák, ktorý svoje dojmy opísal týmito krásnymi slovami:

„Aká že to bola radosť vo mne, keď sa namiesto každoročne zeleného Ikarusu objavil neočakávané tento „oranžový“. Počuť Csepel motor s diferákom je pre mňa neopakovateľná symfónia, ktorú si každoročne rád vychutnám na odpružených koženkových sedadlách v ikone maďarského dizajnu. Aj tento rok v rámci európskeho týždňa mobility, vypravili IKARUS 55 na okružnú nostalgickú jazdu po meste Győr. A priznám sa bez okolkov, absolvoval som všetky 3 jazdy. Tento autobus bol vyrobený v roku 1968 v Maďarsku v závodoch IKARUS pre NDR. Jeho pôvodný motor Csepel bol v NDR nahradený motorom IFA. Domov sa vrátil v roku 1996. Nasledovalo krátke, ale o to zaujímavejšie obdobie života, pretože autobus bol predstavený vo filme Long Twilight režiséra Attilu Janischa, kde namiesto pôvodnej modrej farby dostal pieskovo hnedú, ako je to vo filme vidieť. Renovácia autobusu bola dokončená do júna 1997, ešte naďalej s motorom IFA, neskôr vymenený za pôvodný Csepel.

Motor: Csepel D-614Zdvihový objem: 8275 cm3 Výkon: 107 kW (145 k)

Prevodovka: ATRA ASH 65-3″

103 fotografií

Keďže stále platí, že je lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť, vychutnajte si zábery vo fotogalérii.

©️ Stanislav Szali Skurák

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest