K Zolnianskemu laharu sa dostanete cestou, ktorá existovala už za vlády kniežaťa Svätopluka

Zolniansky lahar je ľahko prístupný, viditeľný z cesty no pre mnohých aj tak ukrytý kúsok Podpoľania. Možno až príliš obyčajný no napriek tomu jedinečný…

Čo znamená slovo Lahar?

Lahar je jedným z najnebezpečnejších prejavov vulkanickej činnosti. Vzniká, keď sa z činnej sopky valí obrovská masa vody, bahna a piesku neuveriteľnou rýchlosťou a pohlcuje všetko, čo jej príde do cesty. Častokrát narobí väčšie škody ako samotný lávový prúd, pretože sa dostane aj do obrovskej vzdialenosti. Taký je lahar. Tento slovný výraz pôvodne pochádza z ostrova Jáva v Indonézii. V slovenčine nemá ekvivalentný preklad jednoducho pre to, že na európskom kontinente sa lahary nevyskytujú, teda ak odmyslíme ten, s ktorým vás dnes zoznámime. Lahar so sebou prináša vždy smrtonosnú skazu. Nielen v bezprostrednej blízkosti sopky. Napríklad v roku 1985 lahar zo sopky Nevado del Ruiz v Kolumbii pochoval 8 metrov hrubou vrstvou bahna mesto Armero, ktoré bolo od vulkánu vzdialené asi 40 km.

Jedinečná „obyčajnosť“

Ak chcete vidieť lahar na vlastné oči, stačí keď sa vyberiete pár kilometrov od Zvolena, do miestnej časti Zolná. Na úpätí vŕšku Lipová sa nachádza tzv. Zolniansky lahar, predstavujúci celoeurópsku raritu. Zolniansky lahar vyzerá na prvý pohľad, ako obyčajná, mäkká, lámavá skala, avšak opak je pravdou. Tento vzácny útvar nemá naozaj na starom kontinente obdobu a podobné skvosty môžeme vidieť až na druhom konci planéty na ostrove Jáva. No Zolniansky lahar máme priamo pod nosom. Stuhnutý sopečný bahenný prúd, ktorý sa pred miliónmi rokov valil z Poľany, je úžasnou kronikou minulosti. Nachádzajú sa tam zvyšky skamenených kmeňov a konárov stromov, našla sa tu i skamenená šiška a veľké množstvo kúskov tzv. drevného opálu. V prípade Poľany bol takto pochovaný celý les zhruba pred 12,6 miliónmi rokov. Masa následne stuhla, navrstvila sa na ňu pôda a na niektorých miestach ju možno vidieť v skamenenej forme. Lahar síce nepáli všetko, čo mu stojí v ceste, ale zato má podstatne vyššiu rýchlosť, ako láva a utiecť pred ním je takmer nemožné, keďže dosahuje rýchlosť až desiatok metrov za sekundu. Druhým veľmi nebezpečným prvkom je vzdialenosť od sopky ktorú dosiahne. Zolniansky lahar je vzdialený od krátera Poľany 18km.

Kde hľadať?

Nájsť Zolniansky lahar nie je nič zložité. Je ľahko prístupný z cesty vedúcej na sever zo Zolnej v okrese Zvolen. Ak sa do Zolnej rozhodnete cestovať autobusom, ten má zastávku priamo v obci. Od zastávky je teda potrebné sa vybrať severným smerom. Po necelom kilometri je odbočka k rómskej osade, mierne vpravo za osadou je nenápadný pahorok- čelo kopca Lipová.  To je lahar. Musíte prísť úplne k skale, aby ste ju videli, lebo celé miesto je pokryté hustým lesom a krovinami. Samotný lahar je mäkký kameň žltej, béžovej, kávovej alebo hnedej farby nazývaný tuf. Už v stredoveku sa ťažil na stavbu domov a je z neho postavený aj neďaleký kostol svätého Michala v Zolnej. Lahar pri Zolnej je tvorený niekoľkými tri až päť metrov vysokými terasami, ktoré sa tiahnu juho-východnym až severo-východnym smerom. V súčasnosti je chránenou prírodnou pamiatkou s najvyšším piatym stupňom ochrany. Vedcom dáva obraz, ako vyzeral les v týchto miestach pred 12,6 miliónmi rokov.

Kráľovská soľná cesta

Veľkou historickou zaujímavosťou, o ktorej málokto vie, že zo Zolnej k laharu pôjdete zrejme rovnakou cestou, ktorou sa pred stáročiami vozila soľ a iný tovar. Cesta viedla z rumunského Marmaroša do poľského Krakova a navyše v Zvolenskej Slatine sa rozvetvovala smerom na Nitru. Niesla názov Kráľovská soľná cesta. Podľa historikov táto cesta jestvovala už v čase vlády Svätopluka teda roku cca 850. Cesta na sever viedla cez Zolnú ,Sampor, Dlhú Lúku a Hronsek potom Banskú Bystricu, Liptovské Revúce ,Ružomberok, Oravu až do Poľska. Dnes sa sem pohodlne dostanete autobusmi v smeroch na Očovú alebo Čerín.

Poloha

Obec: Zolná

GPS: 48°36’39.072″N, 19°13’18.564″E

Kráľovská soľná cesta je veľmi pekne viditeľná aj na mape z roku 1750

Foto: Imrich Vilhan
K Zolnianskemu laharu sa dostanete cestou, ktorá existovala už za vlády kniežaťa Svätopluka

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest