Analógový autobus alias GYROBUS

no.wikipedia.org

Myslíte si, že túžba odstrániť káble z trolejbusovej siete, ale popritom nechať dopravu v uliciach mesta šetrnú k životnému prostrediu, je trendom 21. storočia? Veru nie. Vo všeobecnosti platí, že ak ste prišli s niečím novým, potom to určite bolo vynájdené už pred vami. V tom istom zmysle sa tak stalo s trolejbusom, ktorý chceli v polovici minulého storočia urobiť menej závislým od káblov ešte predtým ako sa objavil termín „elektrický autobus“. Zoznámte sa s Gyrobusom!

Vo svojej podstate šlo o vozidlo, v ktorom inžinieri chceli skombinovať šetrnosť k životnému prostrediu trolejbusu a flexibilitu autobusu. Koncepciu autobusu so zotrvačníkom vyvinula švajčiarska firma Oerlikon v 40. rokoch 20. storočia pre miesta, kde výstavba kontaktnej siete nebola z akéhokoľvek dôvodu možná. Autobus v podstate jazdil „od bodu k bodu“. Pohon kolies vychádzal z energie rotujúceho zotrvačníka, ktorý bol v týchto bodoch zrýchlený elektrickým motorom.

Špeciálny autobus bol vybavený tromi ramenami. Na niektorých zastávkach boli nainštalované stožiare s kontaktnými zariadeniami. Gyrobus sa na týchto miestach nabíjal od pol minúty do troch minút a potom pokračoval v jazde ďalej. Aby sa skrátil čas nabíjania, napätie v sieti sa zvýšilo z pôvodných 380 voltov na 500.

Rýchlosť pri rôznych verziách Gyrobusu mohla byť od 50 do 60 km / h, no dokonca až 90 km / h. Dojazd sa pohyboval od 2 do 6 km v závislosti od štýlu jazdy a zaťaženia vozidla (teda od spotreby energie). Pre každý prípad stáli stožiare s nabíjacími stanicami každé 2 km.

Ako to fungovalo?

Elektrická energia pretekala cez zbernice v ramenách káblami k zotrvačníku s hmotnosťou 1,5 až 3 tony a roztočila ho. Zotrvačník sa tak zmenil na generátor. Vyrobený prúd sa priviedol do trakčného motora a všetko sa riadilo trolejbusovým princípom. Je tiež známe, že počas brzdenia došlo k regenerácii energie, čo umožnilo šetriť energiu zotrvačníka.

Gyrobus skutočne do istej miery kombinoval výhody trolejbusového autobusu a autobusu súčasne. V porovnaní so spaľovacím motorom bola táto konštrukcia prakticky tichá, efektívnejšia a samozrejme ekologická. Na rozdiel od trolejbusu Gyrobus nepotreboval kontaktnú sieť pozdĺž celej trasy. 

Napriek tomu sa tieto vozidlá nedočkali masovej výroby.  Bolo tu mnoho nevýhod, z ktorých niektoré boli spojené s zotrvačníkom:

– rozsah autonómneho pohonu priamo závisel od veľkosti zotrvačníka: čím väčší bol zotrvačník, tým dlhší bol dojazd;
– otáčanie zotrvačníka pri rýchlosti 3 000 ot / min si vyžadovalo osobitné bezpečnostné opatrenia (lineárna rýchlosť ráfika zotrvačníka dosiahla 900 kilometrov za hodinu);
– bolo ťažké ovládať gyrobus, pretože jeho zotrvačník má vlastnosti gyroskopu (má tendenciu udržiavať stálu polohu v priestore);
– v dôsledku gyroskopického účinku dochádzalo k silnému preťaženiu a rýchlemu opotrebovaniu ložísk zotrvačníka;

– napriek tomu, že gyrobus repasoval elektrinu, električka bola efektívnejšia;
– čas potrebný na rozbehnutie zotrvačníka bol neúmerne dlhý;
– cesty bývali poškodené gyrobusmi kvôli ich vysokej hmotnosti;
– konštrukcia gyrobusu bola náchylná na negatívne zmeny vo vlhkom prostredí. Je pravdepodobné, že ložisko zotrvačníka bolo častokrát zničené kvôli vysokej vlhkosti počas prevádzky.

Gyrobus v meste Kinshasa, Belgické Kongo (teraz Konžská demokratická republika)

Prvé demonštračné cesty Gyrobusu (v rámci osobnej dopravy) sa uskutočnili v roku 1950. Ďalšie štyri roky sa organizovali demonštračné cesty v rôznych mestách. V 50. rokoch 20. storočia prevádzkovali na trasách Gyrobusy Švajčiarsko, Belgicko a Belgické Kongo (teraz Konžská demokratická republika). 
V 60. rokoch boli všetky systémy na prepravu gyroskopov zlikvidované. G3 Globus je jediný prežívajúci gyrobus na svete. Je uložený vo Flámskom múzeu električiek a autobusov v Antverpách.

Zdroj: facebook, yaplakal

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest