Ako „soudruzi“ z NDR vyrobili z autobusu Škoda 706 RTO putovnú výstavnú súpravu

Vďaka fanúšikom nášho facebookového profilu sa nám podarilo zozbierať informácie o podivnej súprave, ktorá premávala vo Východnom Nemecku.

Na začiatku bola jedna nekvalitná fotografia známej československej autobusovej legendy Škoda 706 RTO, ktorá za sebou ťahala zvláštny príves. Nevedeli sme si rady s tým, ako vypátrať históriu tejto súpravy. Naši skvelí fanúšikovia Dušan Peterka  a Medvěd Čeněk Sudek nám s tým naozaj veľmi pomohli.

Jedinečný a jediný

Za touto konštrukciou stáli karosárne v Halle vo vtedajšej Nemeckej demokratickej republike (NDR / DDR). Potreba zdôrazňovať efektivitu plánovaného hospodárstva Východného bloku, usporadúvať konferencie a pochváliť sa výdobytkami socialistického riadenia štátu prerástla múry kultúrnych domov a osvetových stredísk.

Bolo potrebné vymyslieť niečo praktické a hlavne niečo, čo by dokázalo putovať z miesta na miesto. Vo východnej Európe tak v určitej dobe vznikali konferenčné autobusy. Nemci však zašli ďalej.

Ich konštrukcia vznikla v Halle. Tamojšie karosárne dostali úlohu vytvoriť doslova putovnú výstavu na kolesách. Podarilo sa im to tak, že ako ťažné vozidlo slúžil autobus Škoda 706 RTO a príves bol vlastnej konštrukcie. Bol veľmi dlhý (mal takmer 10 metrov). Bočné strany sa dali rozložiť smerom von do šírky až 8 metrov. Takto vznikol výstavný priestor so skladacím podlažím zaistený podperami.

Konferenčný priestor sa nachádzal tiež vnútri autobusu a bol celkom variabilný. Mohol slúžiť po malých úpravách ako nocľaháreň pre personál výstavy, prípadne ako priestor na prevážanie technického vybavenia výstav (projekčná aparatúra pre kino či televíziu či výbavu pre rozhlasové vysielanie).

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest