ARO 429 TC bol jedným z najdivnejších školských autobusov na svete

Pod pojmom školský autobus si mnohí z nás ihneď predstavia ten žltý – americký. Žltý však bol aj rumunský – len sa akosi na autobus nepodobal…

Súťaž v trápnosti

Kedysi dávno sa na jednom autobusovom portáli objavili fotografie podivného SUV, pod ktorým sa skvel tento text: „Ak sa smejete na dizajne školských autobusov vytvorených v Rusku na základe UAZ Profi, ktorý sa skutočne ukázal ako dosť trápny, potom sa pozrite aj na toto auto. Volá sa ARO 429 TC a bolo vytvorené začiatkom roku 2000 pre rumunské ministerstvo školstva ako školský autobus.“

Nasledujúce komentáre vyplavili na povrch fakt, že si tieto dva autobusy prakticky nemajú čo vyčítať. My sme sa na základe týchto informácií rozhodli pozrieť sa na rumunský školský autobus s názvom ARO 429 TC.

Vylepšený model

Na prelome milénia boli výrobné linky spoločnosti ARO dosť závislé od objednávok ministerstva školstva. Na prepravu školákov skúšobne vyrobili 16-miestne autobusy ARO 338, ktoré vyzerali skôr ako SUV ako autobus.

Potom bol vyvinutý vylepšený model ARO 429 TC (TC znamená Transport Copii, teda doslova „detský transport“). Bol vyrobený na základe podvozku s rázvorom predĺženým na 4200 mm a obrovskej „dodávkovej“karosérie, oveľa väčšej ako malá kabína zo SUV.

Telo sa podobalo na nadstavbu skriňových Avii, vyrábaných kedysi v Československu. Na pravej strane malo dvoje krídlových dverí. Na streche kabíny vodiča bola, podobne ako na nákladných vozidlách, inštalovaná kapotáž, ktorá znižovala odpor vzduchu.

Všetkých 429 TC bolo namaľovaných žltou farbou typickou pre rumunské školské autobusy a na boku boli napísané slová „Transport Scolari“. Okrem školskej verzie došlo k úprave pre taxislužbu s názvom 429 TP, t.j. Transport persoane. Takéto verzie boli vyrobené v oveľa menšej sérii a telo bolo natreté nabielo.

Foto: Carakoom.com

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest