Už ste videli autobus, ktorý sa ľudovo nazýva „Pojazdný nočník“?

Verte tomu, že v tomto prípade nejde o hanobenie autobusovej dopravy – tento autobus totiž poháňajú ľudské splašky.

Bojovať proti globálnemu otepľovaniu a závislosti ľudstva na fosílnych pohonných hmotách možno rôznymi spôsobmi. V Spojenom kráľovstve však prišli s naozaj kurióznom vynálezom – s autobusom, ktorý jazdí na palivo z kanalizačných splaškov.

Prvý autobus poháňaný ľudskými výkalmi vozí pasažierov z bristolského letiska do juhoanglického kúpeľného mesta Bath. Bio-Bus spoločnosti Bath Bus Company so štyridsiatimi miestami na sedenie je tichší než bežné autobusy a rozhodne nijako nezapácha. Jazdí na biometán získavaný z kanalizačných splaškov a potravinových zvyškov , ktorý sa vyrába v špecializovanom zariadení firmy GENeco. Jedna nádrž plynu sa získava z približne ročného odpadu piatich ľudí a zaistí pohon dopravného prostriedku asi na 300km trase.

© Licensed to London News Pictures. Photo credit : Simon Chapman/LNP

Generálny riaditeľ spoločnosti Mohammed Saddiq je presvedčený, že je možné biometán produkovať v takom množstve, aby zásoboval energiou nielen Bio-Bus, ale aj 8 500 domácností. Podľa Conina Fielda z Bath Bus Company je však stále ťažké presvedčiť verejnosť o správnosti recyklačnej filozofie ako takej. Linku nového ekologického autobusu napriek tomu využije mesačne až desať tisíc cestujúcich, ktoré tak môže tešiť pomyslenie, že prispeli svojou troškou k ochrane životného prostredia. 

Foto: bbc.com, londonnewspictures.photoshelter.com, focustransport.org

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest