Ako sa vďaka Fidelovi Castrovi vyrábali na Kube najpodivnejšie Ikarusy

V krajine, ležiacej v Karibskom mori, sa nikdy nevyrábali autobusy. Tento stav trval až do doby, kedy sa k moci dostal Fidel Castro.

Girón

V roku 1959 bola založená spoločnosť Girón. Názov bol vybratý podľa miesta Playa Girón, pláže v Zálive svíň. Vtedy sa ešte nevedelo, že už o dva roky sa Girón stane miestom, tak dôležitým pre kubánsku históriu.

7. apríla 1961 prebehla neúspešná invázia na Kubu v Zálive svíň na plážach Playa Girón a Playa Larga, ktorá mala zvrhnúť vládu Fidela Castra. Na Kube je konflikt dodnes známy hlavne pod názvami La Batalla de Girón, alebo jednoducho Playa Girón.

Kratučká verzia dlhého autobusu

„Prezlečený“ Ikarus

Spoločnosť Girón mala od samotného začiatku veľmi blízko k automobilovému priemyslu Známejšou sa stala v 70. rokoch vďaka tomu, že jej úlohou bolo opravovať dovezené autobusy. Alebo stavať nové z vyradených kusov, najmä značky Ikarus. Keďže v krajine stúpala potreba verejnej dopravy, hľadala sa cesta k výrobe autobusov, ktorá by bola pre kubánsku ekonomiku čo najmenej bolestivá. V roku 1979 už Ikarusy vďaka maďarsko-kubánskej zmluve prichádzali lodnou dopravou do tejto krajiny v kusových zásielkách, ktoré sa skladali do celkov v montážnej hale v Havane.

Ročne sa tak na Kube zmontovalo až tisíc autobusov Ikarus 211, 260 či 280 pod značkou Girón.

Sympatické čísla

Produkcia výroby autobusov Girón bola na svoju dobu neuveriteľne vysoká. Niektoré zdroje uvádzajú celkom 15 000 vyrobených autobusov. Presné čísla sa pravdepodobne dajú len ťažko zistiť, pretože sa sčítavajú hlavne rekonštrukcie a kusy, montované z dovezených dielov. Tieto čísla však doposiaľ prevyšujú počet dovezených autobusov a autobusových súprav Ikarus podľa vývozných zoznamov Ikarus.

Kreativita, ktorá nepoznala hranice

Autobusy Girón boli tiež prestavané na autobusové prívesy, návesy, železničné autobusy a dokonca aj poschodové autobusy. Kedysi však o tom v Maďarsku vedel málokto. S rozvojom internetu a hlavne sociálnych sietí sa však začali zjavovať v rôznych fórach obrázky autobusových „kreatúr“, odvodených od základu Ikarusov. Nad nimi mnohí Maďari len neveriacky krútili hlavami.

Ďalšou zaujímavou úpravou bolo použitie Girónov ako cyklistických autobusov (Cyklobus) v Havane cez tunel pod zálivom. 

Mnoho autobusov Girón bolo tiež prestavaných na nákladné vozidlá.

Ťahač z Československa, náves z Maďarska

Príbeh nekončí

Po páde železnej opony sa spolupráca Maďarsko – Kuba skončila, výrobná sila Ikarusu pocítila pád na samé dno. Továreň Girón bola prestavaná a začala vyrábať bicykle a motocykle. „Pozostatky“ autobusovej spolupráce sa však na Kube nachádzali ešte o štvrť storočia neskôr. A ak by človek veľmi hľadal, nájde ich tam aj dnes, podobne ako v Holguíne našu Škodu 706RTO.

Poschodová verzia s otvorenou strechou
Dokonca ako vlak
Ako nákladné auto

Pátranie po histórii autobusov značky Girón bolo tak zaujímavé, že sa k nim určite ešte vrátime.

Fotografie: Wikimedia Commons , Bus-planet ,  Utkarshraj Atmaram, J.Veerkamp , Jeroen Mastenbroek

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest