Kubánsky Cyklobus Girón

Cyklobusy sú v súčasnosti vnímané ako pridaná hodnota k zdravému životnému štýlu tých, ktorí radi šliapu do pedálov. Na Kube to bolo trochu inak.

Možno neviete, že s cyklobusmi na Kube sa človek mohol stretnúť už pred 30 rokmi. Konkrétne v Havane. Ich účelom však nebolo voziť cyklistov za krásami krajiny. Dôvod ich vzniku bol prozaickejší.

Poďme po poriadku.

Keď padla železná opona

Po rozpade ZSSR na začiatku 90. rokov sa ukončilo „sponzorovanie“ Kuby v rámci RVHP. Krajina sa prepadla do hlbokej ekonomickej krízy. Tá vyvolala nutnosť striktných hospodárskych obmedzení, zvaných „Zvláštne obdobie“ (Perióda especial). Kubánska ekonomika sa po prudkom prepade bola nútená preorientovať na spoluprácu (a podporu) zo strany chávezovskej Venezuely a komunistickej Číny. Kým sa tak stalo, prežíval tento ostrov krízu, ktorá sa dotkla naozaj všetkého, vrátane pohonných hmôt.

Cyklisti nastupujú

Ľudia, zvyknutí využívať prepracovaný systém verejnej dopravy (v ktorom účinkovali aj autobusy Škoda 706RTO z Československa), alebo vlastnú automobilovú dopravu, plnú raritných historických kúskov, aké nikde inde na svete v takom objeme neboli, boli kvôli ropnej kríze nútení využiť iné prostriedky. Najčastejšie sa nimi stali bicykle.

Popod záliv

Na otázku, prečo potom premávali v Havane cyklobusy existuje jednoduchá odpoveď. Kvôli Havanskému tunelu (El Túnel de la Bahía ). Ten vytváral spojenie medzi Havana Vieja a východnou časťou Havana Bay a viedol pod Havanskou zátokou. Tunel bol postavený v rokoch 1957 až 1958.  Mal viacero obmedzení, no pre vtedajšiu situáciu bol tým najhorším fakt, že cez tunel nemôžu prechádzať cyklisti.

Tak skrsol nápad prispôsobiť prevozu bicyklov v tomto úseku autobus. Voľba padla na to najrobustnejšie, čo bolo k dispozícii – Ikarus.

Vyvýšené nastupovanie

Havanský cyklobus (ciclobus) sa až tak veľmi od bežných Ikarusov (Girónov) nelíšil, zaujímavosťou však bolo, že na jednotlivých zastávkach boli nainštalované platformy postavené tak, aby umožňovali nástup na palubu autobusu s bicyklom. A taktiež výstup na druhej strane tunela. V podstate išlo o kovové vyvýšené rampy. Autobusy mali svoje dvere upravené tak, aby boli na úrovni špeciálneho nástupišťa.

Foto: J.Veerkamp / bus-planet.com

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest