Vrch Demian je dostupný turistom bez ohľadu na vek. Vnímavému pozorovateľovi má čo ponúknuť

Túra cez kopce Demian a Suť na ľavom brehu stredného Hrona začína v obci Hronská Dúbrava. Trasa nepatrí k známym turistickým cieľom, no rozhodne sa minimálne Demian oplatí navštíviť. Ak sa sem vyberiete, určite stretnete malé skupinky turistov. Medzi nimi nechýbajú ani osemdesiatnici. Sú príkladom, že vrch Demian je dostupný turistom každého veku.

Z Hronskej Dúbravy do Hronskej Breznice

Pravidelné autobusové spojenie vás pohodlne dovezie ku železničnej stanici Hronská Dúbrava. Od nej smerujú žlté a zelené turistické trasy do severných končín Štiavnických vrchov. Spolu vedú po násype bývalej úzkokoľajky, po ktorej kedysi supela legendárna „Štiavnická Anča“. Mostom ponad vody Hrona prejdete do ľavobrežnej Hronskej Breznice.

Začiatok náučného chodníka na vrch Demian v centre Hronskej Breznice

Náučný chodník

Okrem zelenej turistickej značky vedie na Demian aj náučný chodník. Päť informačných panelov vám ponúkne pestré poučenia o prírode i histórii. Bukové, na slnečných stráňach dubové lesy, spestrené najmä na bralách a v úžľabinách javormi, jaseňmi, lipami, divými čerešňami a inými listnáčmi, hostia i vzácnejšie druhy flóry a fauny. Ako príklad môžeme spomenúť plavúnku švajčiarsku (Selaginella helvetica) a lipu veľkolistú (Tilia platyphyllos), ktorá tu rastie vo zvláštnej forme. V roku 1893 ju opísal Andrej Kmeť ako samostatný druh pod názvom Tilia sitnensis. Veľký kľúč na určovanie vyšších rastlín z roku 1991 ho uvádza ako synonymum subspécie Tilia platyphyllos pseudorubra a ako odlíšenie holé konáriky, nepravidelne zubaté listy, holé na oboch stranách, len na rube s chumáčikmi belavých chĺpkov v pazuchách žíl a na samotných žilách veľmi roztrateno chlpaté. Podľa spomínanej odbornej publikácie poddruh T. p. pseudorubra rastie v teplejších regiónoch Slovenska a Moravy. Uznávaný český botanik Karel Domin, ktorý skúmal karpatskú flóru, vnímal sitniansku formu lipy veľkolistej ako samostatný poddruh s rozšírením v Štiavnických vrchoch, konkrétne okrem Sitna na Demiane a pri Banskej Hodruši.

Hronská Breznica stála pôvodne na inom mieste

Jedna zo zastávok náučného chodníka je v blízkosti miesta, kde stála pôvodná Hronská Breznica. Prvá písomná zmienka o nej pochádza z roku 1424. Jej obyvatelia sa živili roľníctvom, pastierstvom, drevorubačstvom, uhliarstvom, ale pokúšali sa hľadať i drahé kovy. Bez výsledku však razili štôlne v tvrdej skale a tak zostali pri tradičnom spôsobe obživy, pre ktorú nachádzali lepšie podmienky na brehoch Hrona.

Informačný panel v blízkosti miesta, kde stála pôvodná Hronská Breznica

Členovia OZ Demian opravili striešku nad prameňom zdravej horskej vody pod dvojitým storočným bukom. V minulosti bola značne poškodená v súvislosti s ťažbou okolitého dreva.

Výhľadové bralo

Keď dosiahnete hrebeň, bude vás viesť smerová značka na vrcholové bralo Demiana. Tabuľa s informáciami hovorí, že ste vo výške 678 m n. m., ale na mape je údaj 684,8 m. Nejde o žiadnu chybu. Samotný vrchol je vskutku o tých pár metrov vyššie ako výhľadové bralo.

Strmé severné stráne Demiana zdobia skalné piliere z andezitových aglomerátov. V jednom z nich sa nachádza skalné okno.

Po nasýtení sa pohľadmi na okolitú krajinu si to môžete namieriť ďalej po zelenej značke, ktorá vedie cez lúky Hencelová a Markuška k výraznej hore Suť (718 m). Je to príjemná prechádza, až na záverečný výstup, ktorý vedie strmo hore lesom bez chodníka. Z druhej strany výstup na Suť tiež dá poriadne zabrať, ale chodník je vychodený. Po ňom sa dá doslova zbehnúť k zrúcaninám Šášovského hradu. Názov Suť nie je náhodný. Južné svahy skutočne pokrýva sutina. Výhľad je obmedzený na juh. Na výlet po tejto zeleno značenej trase si však už musíte rezervovať celý deň.

Suť

Sedem pohorí

Vráťme sa späť na Demian. Z brál sa totiž odkrývajú parádne výhľady do údolia stredného Hrona, na rozložité Kremnické vrchy i na vzdialenejšie hrebene Vtáčnika, Prašivej či Poľany. Ak chceme byť konkrétni,  Výhľadové bralo Demianu ponúka nádherné panoramatické rozhľady na údolie Hrona a na sedem pohorí – Štiavnické vrchy, Kremnické vrchy, Vtáčnik, Veľkú Fatru, Starohorské vrchy, Nízke Tatry a Veporské vrchy. Ak vám bude priať viditeľnosť, určite si odtiaľto odnesiete zásobu skvelých snímok z túry, ktorú naozaj zdolá každý.

Poloha

Obec: Hronská Dúbrava

GPS: 48,567341 18,977908

Autobus: linka 612409

Mapa: Klikni SEM, alebo na obrázok mapy

Za aktívnu pomoc s písaním a fotografiami k tomuto článku patrí naša veľká vďaka pánovi Sliackemu zo Zvolena.

©️ Jozef Sliacky

Vrch Demian je dostupný turistom bez ohľadu na vek. Vnímavému pozorovateľovi má čo ponúknuť

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest