Turovský vodopád – jeden z najmenej známych vodopádov Slovenska patrí k najkrajším

Krásny 15 metrov vysoký vodopád vytvorený na bezmennom prítoku potoka Turová sa zvykne nazývať rôznymi menami. Možno ho nájsť pod označením Turovský vodopád, Skalný vodopád alebo – ako vravia miestni – vodopád Padalo. Táto prírodná rarita je vo všeobecnosti veľmi málo známa, nenachádza sa často ani na kvalitných turistických mapách. Jej návšteva však rozhodne stojí za to. Vodopád sa ukrýva v pôsobivej kaňonovitej doline a vedú k nemu dva turistické chodníky z obce Turová (cca 500m). Chodníky sú vyznačené, a preto s orientáciou nebudete mať žiaden problém.

Turovskému vodopádu sme sa už v našich Tipoch na výlet okrajovo venovali. Nastal čas vrátiť sa sem opäť.

Turovský vodopád

Prostredie, v ktorom sa Turovský vodopád nachádza je skutočne nádherné. Mnohým bude bude čiastočne pripomínať atmosféru Slovenského raja, iným zasa romantické rozprávkové kulisy. Vodopád je vysoký 15 metrov a jeho pôvod je tektonický. Je trvalý a viac-menej nevysychá, no v plnej kráse sa vám predvedie najmä po výdatných dažďoch alebo na jar. Pri Turovej nájdete vodopádov viac. Tento však vo vás určite zanechá najväčší dojem.

K vodopádom v okolí Turovej nie je cesta ďaleká. Najprv treba vojsť do lesa. Nasleduje krátka chôdza proti toku potoka. Dolina sa zúži v kaňon a objaví sa prvý vodopád. Prechod cezeň uľahčuje reťaz. Pár krokov a ste pred ďalším, vyšším vodopádom. Je to ten „náš“. Ako sme už spomenuli, nazývajú ho Turovský, Skalný Padalo a jeho celková výška je 15 metrov. Voda padá stredom kamenného amfiteátra. Liezť hore skalnou stenou sa veľmi neodporúča. Našťastie je tu chodník, ktorého najstrmšia časť je takisto zabezpečená reťazou. Chodníkom vyjdete na lesnú zvážnicu. Ak nechcete ísť späť do Turovej, treba po nej pokračovať doprava. Dostanete sa do nedďalekého Tŕnia.

Cez stromy presvitajú dve lúky. Ktorou sa dá dostať do Tŕnia? Ľavou. Prejdete ešte kúsok lesom a vyjdete nad dedinu. Krížom cez ďalšiu veľkú lúku sa dostanete na asfaltovú cestu, ktorá vedie z Tŕnia do osady, bývalej samostatnej dediny Budička. Jej názov vraj pripomína pôvodné povolanie obyvateľov, ktorých úlohou bolo strážiť prístup do osád v Kremnických vrchoch i do údolia stredného Hrona, a teda „budiť“ ich obyvateľov v prípade nebezpečenstva. To najväčšie hrozilo v časoch, keď Turecká ríša siahala až do údolia Ipľa.

Poloha

Obce: Turová, Tŕnie, Budička

Autobus: linka 655 Zvolen-Budča-Tŕnie/Hronská Breznica-Železná Breznica

Mapa: Klikni SEM, alebo na obrázok mapy

Foto: Jozef Martinský – Photography

Turovský vodopád – jeden z najmenej známych vodopádov Slovenska patrí k najkrajším

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest