Maďarské múzeum techniky a dopravy 2024 objektívom Stanislava Szali Skuráka

Správne by sme mali napísať v názve „objektívom a perom“.  Stanislav Szali Skurák napísal k tomuto článku aj sprievodný text. Sme opäť radi, že vďaka nemu si môžete vychutnať atmosférické snímky s industriálnym nádychom. Myslíme si, že nimi urobíme radosť nielen fanúšikom autobusov, ale aj dopravy ako takej.  Magyar műszaki és Közlekedési Múzeum, čiže Maďarské múzeum techniky a dopravy ukrýva vo svojich priestoroch naozajstné skvosty.

Stanislav o nich napísal:

Keďže moje cesty sú nevyspytateľné, neplánovane som skončil v múzeu dopravy v Budapešti.

Nová expozícia skúma problematiku nosičov energie a využitia energie v doprave. Mňa sem ale najviac prilákali dve unikátne ikony železničnej dopravy, lokomotíva ,,Duch“ (Szellem) a motorák Árpád.

Duch

Parná lokomotíva 242.001, bola vyrobená v roku 1936, keď sa ešte verilo, že parný pohon bude kraľovať 20temu storočiu. Kvôli svojmu aerodynamickému vzhľadu ktorý dosiahli opláštením lokomotívy, dostala prezývku ,,Rakva“ či ,,Duch“. Druhé meno si vyslúžila, pretože sa preháňala krajinou rýchlo ako duch. Rýchlosťou 167 km/h sa stala rekordérkou parných rušňov v Maďarsku. Na trati Bratislava – Miškovec – Košice bežne premávala rýchlosťou 120 km/h. Zo štyroch vyrobých exemplárov je jediný dochovaný. Szellem aj Árpád sa zrodili vďaka rivalite dvoch veľkých maďarských výrobcov železničných vozidiel, Mávag a Ganz.

Árpád

Motorové vozne typu MÁV Árpád vyrábané firmou Ganz od roku 1934, sa stali legendou železničnej dopravy v Maďarsku nielen kvôli svojmu vzhľadu, ale aj jazdným výkonom a originálnemu technickému riešeniu. Patrili medzi prvè vysokorýchlostné železničné motorové vozne v Maďarsku. Na svojej prvej ceste do Komáromu išiel Árpád rýchlosťou 131 km/h, cestu tam zvládol za 70 minút a späť za 65 minút. Štvornápravové vysokorýchlostné motoráky len s miestenkami prvej triedy prekonali vzdialenosť Budapešť – Viedeň v cestovnom poriadku z roku 1934 (plán rotácie vozidiel) – so zastávkou v Győri – za takmer tri hodiny. Na trati bola trojhodinová jazdná doba opäť dosiahnutá až v roku 2009 zavedením vlakov Railjet.

Prevádzkovú rýchlosť rušňov 110 km/h, zabezpečoval novovyvinutý, šesťvalcový, vodou chladený naftový motor konštrukcie Ganz-Jendrassik VI JaR. Samostatné Slovenské železnice, ktoré vznikli v marci 1939, dostali možnosť spoznať motorovú legendu v roku 1940, kedy začal medzi Budapešťou a Bratislavou premávať medzinárodný motorový Duna express (DE 101/102). 217 km dlhú trasu cez Szob a Érsekújvár (Nové Zámky) zvládol za 2 a pol hodiny. Expozíciu 125-ročného múzea dopravy je možné navštíviť od prvého mája v bývalej dieselovej hale Észáki Járműjavító. Vystavených tridsaťšesť vozidiel a šesťdesiatpäť artefaktov, vám pomôžu dôkladne spoznať tému využitia energie v doprave.

©️ Stanislav Szali Skurák

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest