Trasu Donovaly – Zvolen prejdete pešo za hodinu. Musíte si však obuť turistické topánky

Nie je Zvolen ako Zvolen. Ten, ktorý máme na mysli, sa nachádza vo výške 1403 metrov nad morom a je dominantou bočného hrebeňa Veľkej Fatry v blízkosti obce Donovaly. Dnes vás pozývame na túru Donovaly – Zvolen a komu sa bude máliť, môže prejsť až na Malý Zvolen. Ten má síce prívlastok „nevýrazný kopec“, milovníkov turistiky však nesklame.

Sme veľmi radi, že nám pre tento tip na výlet poskytol nádherné fotografie pán Norbert Kuklovský, uznávaný banskobystrický fotograf. Za všetky mu naozaj veľmi pekne ďakujeme.

V Donovaloch doľava…

Existuje milá príhoda (aj keď o jej pravdivosti sa dá pochybovať), ktorá sa stala pred mnohými rokmi. Českí sa turisti zastavili na starej Škodovke na Donovaloch a pýtajú sa domáceho: „Kudy se jede na Zvolen?“ Keďže prichádzali od Banskej Bystrice a mesto Zvolen mali dávno za sebou, chlapík odpovedal: „Tunák hore sa dáte doľava a za chvíľu ste tam.“

Samozrejme, každý myslel iný Zvolen. Pravdou však zostáva, ak sa dáte v Donovaloch z hlavnej cesty doľava a pôjdete po červenej turistickej značke, tá vás dovedie na vrch Zvolen. Samozrejme, autom sa tam nedostanete. Na druhej strane vrch Zvolen ponúka vynikajúcu turistiku v každom ročnom období a počas zimnej sezóny aj perfektnú lyžovačku.

Po červenej značke

Červená turistická značka vás nasmeruje pomedzi domčeky do lesa. Za lesom uvidíte v diaľke vrcholový kríž. Výstupová trasa na vrcholovú časť nie je náročná a zvládnuť sa dá z Donovál približne za hodinu. Po stúpaní krížom cez lúku sa dostanete do sedla medzi Novou hoľou a Zvolenom. Tu sa otvárajú ohromujúce výhľady na Nízke Tatry s mohutnou Prašivou a Chochuľami. Objavíte obrovský Salatín, Veľký Choč, zvolenský hrebeň a na horizonte úžasný tatranský Kriváň. Keď sa dosýta pokocháte výhľadom, červená značka vás zakrátko privedie na vrchol Zvolena (1403 m). Pri vrcholovom kríži sa nachádza skalnatá vyhliadka a z nej vidíte rovno pod sebou Donovaly. Nad nimi sa ťahá dychberúci hôľny hrebeň od Kečky cez Handliarku až po výrazný Kozí chrbát (1330 m), ďalej za hrebeňom na horizonte uvidíte majestátnu Poľanu (1458 m). Smerom na východ dominuje Ľubietovský Vepor (1277 m). Skrz Hiadeľské sedlo vidieť v diaľke Klenovský Vepor (1338 m).  Je to naozaj dokonalá pastva pre oči a objektívy fotoaparátov.

Smer Malý Zvolen (žltá značka)

Opustiť vyhliadku na Zvolene vôbec nebude ľahké. Nie kvôli náročnosti terénu, ale práve kvôli pohľadom, za ktorými na iných miestach musíte putovať dlhé hodiny a tu ich máte všetky naraz. Objavovanie nových a nových okolitých krás je dokonalou „brzdou“, ktorá mnohých zdrží viac, ako si mysleli. Kto sa však pustí v túre ďalej, neoľutuje: Červená značka pokračuje odtiaľto na Motyčiansku hoľu. Žltá smerom na Malý Zvolen. Tento odlesnený vrch je ďalším bodom, plným dychberúcich výhľadov, z ktorých má človek zimomriavky. Doslova na dlani budete mať pohoria Veľkú Fatru, Nízke Tatry a Chočské vrchy. Značná časť veľkofatranského hrebeňa sa odhaľuje od Krížnej cez Ostredok, Suchý vrch, Ploskú, Čierny kameň, Lysec, Minčol, Rakytov, Skalnú Alpu až po Smrekovicu. V smere na severovýchod za jasnej viditeľnosti vidieť okrem Kriváňa aj Vysokú a Gerlachovský štít. Alebo tiež Ružomberok a Západné Tatry.

Navnadili sme vás? Prezrite si galériu fotografií Norberta Kuklovského k tomuto článku a … neodoláte.

Poloha

Obec: Donovaly

GPS: 48.89057, 19.22285

Autobus: 601469 B.Bystrica-Donovaly-Ružomberok

Mapa: Klikni SEM, alebo na obrázok mapy

Foto: Norbert Kuklovský, Norbert Kuklovský Photography

Trasu Donovaly – Zvolen prejdete pešo za hodinu. Musíte si však obuť turistické topánky

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest