Takmer neznámy pamätník „trinástim sokolom“ vo Vaľúškovej

Dnes vás pozývame na výlet pod Poľanu, kde sa nachádza pietne miesto havárie dopravného lietadla LI-2.  Počas SNP s cieľom dopraviť na letisko Tri duby príslušníkov 2. Čs. paradesantnej brigády v ZSSR havarovalo dňa 7. októbra 1944 v katastri obce Očová. Presnejšie časti masívu Poľany, lesnej časti Mačinová.

Slovenské dejiny sú plné príbehov. Sú medzi nimi aj tragické, na ktoré by sa nemalo zabúdať. Toto je jeden z nich.

…z východu vzniesol sa orol-vták ku oblakom…

Keď národ slovenský zápasil s vlkodlakom
pod divou Poľanou o právo svojho ľudu,
z východu vzniesol sa orol-vták ku oblakom
a zobák železný namieril na obludu.
Namieril do srdca lež hnev mu skalil oči,
že vzblčal v plameni kým vhrýzol sa jej do žíl,
a trinásť sokolov umrelo na úbočí,
vo veľkom hrdinstve z ktorého nárol ožil.
Ožil už naveky a odieva sa slávou,
lebo už zapadlo čo zadúša a škrtí,
už je len povinnosť hla s obnaženou hlavou,
kloniť sa hrdinstvu, čo vyrovná sa smrti!

Lisunov Li-2

Lietadlo Lisunov Li-2 bolo od roku 1937 vyrábané sovietmi na základe zakúpenej licencie amerického lietadla Douglas DC-3. Ostalo zachovanej 85% pôvodnej konštrukcie a úpravami sovieti docielili väčšie rozpätie krídel, šírku trupu a pribudol jeden rad sedačiek. Lietadlá sa vyrábali aj vo vojenskej verzii, kde boli po oboch stranách trupu inštalované guľomety a v hornej časti trupu bola strelecká veža. V československom letectve nedosiahol tento typ lietadla príliš veľkú obľubu kvôli nižšej spoľahlivosti motorov. Napriek tomu lietali Li-dvojky ponad Československo aj počas vojny. Najznámejšie lietadlo typu Li-2 je možné vidieť v Banskej Bystrici pri pamätníku SNP.

Príbeh

14. októbra 1944, počas Slovenského národného povstania, vzlietlo z Ľvova lietadlo Li-2. Viezlo príslušníkov 2. česko-slovenskej paradesantnej brigády a zásobu zbraní na letisko Tri duby (terajšie letisko Sliač). K cieľu mu ostávalo len pár kilometrov, keď sa zrútilo pod vrchom Poľany, v oblasti Mačinová (Vaľušková). Pri páde zahynulo 13 vojakov, z ktorých sú štyria pochovaní na mieste pádu lietadla a ostatní vojaci ležia na cintoríne v Očovej.

Miesto pádu nám dodnes pripomína pamätník a zvyšné trosky zo spadnutého lietadla.

Vojenská jednotka

2. česko-slovenská paradesantná brigáda vznikla v ZSSR zoskupením a vycvičením zajatých slovenských vojakov, zakarpatských Ukrajincov, Volyňských Čechov a slovenských partizánov zo sovietskych partizánskych jednotiek. Brigáda patrila k najlepším a najdisciplinovanejším povstaleckým jednotkám.

Výlet

K pamätníku je možné sa dostať z viacerých strán. Donedávna však mnohí netušili, ako… Nebol k nemu  vyznačený chodník na žiadnej mape a ani samotný pomník nemal na mapách svoju „značku“. Vďaka Jozefovi Martinskému, ktorý mapy editoval a značky doplnil je to v súčasnosti oveľa jednoduchšie. Jedna z ciest je od Boriakovej skaly smerom hore, k žltej TZT, ktorá prechádza z Príslopov na Prednú Poľanu. Občas je na strome drevený smerovník s nápisom Li-2.

Najkratšia túra vás čaká z konečnej autobusu v smere Detva – Iviny, Suchohradná. Odtiaľ sa chodníkom dostanete cez Vajdovú k Boriakovej skale a ponad Mačinovú až k pietnemu miestu.

K pamätníku je možné dostať sa tiež priamo z dediny Očová. Domáci ochotne poradia, ktorým smerom sa vybrať. Ostatne – pamätnú tabuľu k tragickej príhode lietadla nájdete pred Obecným úradom v Očovej.

Zdroj & foto:  Jozef Martinský / Eagle’s View

Takmer neznámy pamätník „trinástim sokolom“ vo Vaľúškovej

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest