Rádioaktívne jazierko vo Zvolene: v lete pôsobí ako oáza pokoja a v zime nezamŕza

Vedeli ste, že vo Zvolene nájdete rádioaktívne jazierko? Nie? Nie ste jediní. Pritom nájsť ho nie je ťažké a túra k nemu patrí k tým najjednoduchším, vhodným aj pre malé deti. Nachádza sa na Borovej hore.

Borová hora s jazierkom je nenahraditeľným kultúrnym a prírodným dedičstvom, ktoré v sebe ukrýva nejedno tajomstvo. Idylu pokoja však narúša schátrané sanatórium a budovy v parku a v okolí jazera. Mnohí však tvrdia, že práve tieto budovy dodávajú miestu mysteriózny nádych.

Rádioaktivita s prívlastkom neškodná

Na Borovej hore v časti Zvolen- Podborová nájdete  jazierko,  hlboké 1,5 metra. Voda v ňom má vysokú mineralizáciu a výrazný obsah sírovodíka. Mierna radioaktivita pochádza z najsilnejšieho a najvýznamnejšieho prameňa menom Jazero.  Táto rádioaktivita však nie je pre človeka škodlivá. Jazierko na Borovej hore nie je slovenským unikátom, ale je vzácne skladbou vody. Určite je jedinečné v tomto regióne. Ani na Horehroní žiadne takéto jazero nie je.

Zaujímavá je aj skutočnosť, že voda v zime nezamŕza, pretože v podloží jazera neustále vyviera voda, ktorá nemá vysokú teplotu no je vždy nad bodom mrazu.

„Zlatá Borová“ ?

Na Borovej hore sa už od pradávna nachádzali kúsky zlata, ktoré ľudia kedysi považovali za dôkaz prítomnosti zlatej rudy pod zemským povrchom. V 17. storočí vznikla baňa Nahaj, v ktorej však za celú dobu nenašli ani trochu zlata. Prečo? Hovorí sa, že všetko zlato pravdepodobne pochádzalo z pravekých čias, kedy prameň slúžil ako obetisko bohom a vhadzovali sa do neho dary. Na Borovej hore sa našlo niekoľko archeologických nálezov, ktoré svedčia o tom, že miesto bolo využívané nie len ako kúpele, vďaka minerálnemu jazierku, ale pravdepodobne aj ako kultové miesto. Našla sa tu keramika badenskej a pilinskej kultúry, hlavne džbány, žiarový hrob a niekoľko kostí. Priamo v jazierku sa našli bronzové šperky a zvitok zlatého drôtu.

Prameň postupom času slabne ale napriek tomu sa ešte stále dá pozorovať na hladine „bublanie“ spôsobené miernym vyvieraním na povrch.  Samozrejme kedysi bolo vyvieranie o mnoho intenzívnejšie, to musel byť pohľad!

Je to proste krásny unikát, ktorý sa oplatí ísť počas voľných dní pozrieť.

Poloha

Mesto: Zvolen, časť Podborová

GPS: N48°35’40“ E19°8’4“

Mapa:

Foto: Očami prírody

Rádioaktívne jazierko vo Zvolene: v lete pôsobí ako oáza pokoja a v zime nezamŕza

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest