Mačkáš – miesto, ktoré vonia históriou a kvalitným vínom

Unikátne vínne pivnice Mačkáš zo 17. storočia nájdete neďaleko Dudiniec. Krásna scenéria tufových skál, v ktorých sú ručne vytesané vínne pivnice nadchýna nielen turistov, ale aj znalcov kvalitných vín. My vás dnes pozývame do vinohradníckeho kraja zvaného Hont, na miesto, nachádzajúce sa neďaleko Hontianskych Moraviec a Dudiniec.

Dejiny písané mečom, krvou, útlakom a strachom

Prenesme sa v čase o 350 rokov späť. História vínnych pivníc Mačkáš sa datuje do roku 1673. Obdobie takzvanej tureckej nadvlády na Slovensku (vtedajších Uhroch) bolo dlhé. Turci tu boli 173 rokov, od bitky pri Moháči v roku 1526, keď porazili uhorské vojská, až po rok 1699, keď Karlovacký mier potvrdil oslobodenie Uhorska od nadvlády Turkov. Málokto si dnes uvedomuje rozsah a trvanie tohto pustošenia. Turecká expanzia znamenala krátke lúpežnícke nájazdy, keď Turci rabovali a unášali našich obyvateľov. Druhou formou bola stála okupácia a dane. Naturálne, finančné, zbedačujúce. Ostala zranená, utýraná pamäť. Pamäť, ktorá sa priamo týkala slovenského ľudu.  Roku 1540 na znak nesúhlasu s Veľkovaradínskym mierom obsadili totiž Turci uhorskú nížinu, 1541 Budín, 1543 Ostrihom, 1544 Novohrad, čím sa dostali do bezprostrednej blízkosti územia Slovákov, ktoré začali systematicky plieniť a obsadené časti pripájať k svojej ríši, nazývanej aj Vysoká Porta.

Po Turkoch tu ostalo veľa stôp. Tie sa stali neoddeliteľnou súčasťou nášho kultúrneho dedičstva. Pevnosti akými bolo Komárno, Nové Zámky, Leopoldov, boli vrcholom vtedajšieho fortifikačného umenia. Boli opevnené banské mestá. Vybudovali sa dodnes stojace bastiony v Kremnici, Zvolene, boli opevnené kláštory, napríklad Bzovík. Boli budované šance a valy. Napríklad v Bielych Karpatoch a na Kysuciach, iniciované Těšínskym kniežactvom! Ostali aj miestopisné názvy ako vartovky, hlásky, stráže. Z nich bola pozorovaná a signalizovaná poloha a pohyb nepriateľa. Na Slovensku sú miesta nabité informáciami, plné zaujímavostí, plné záhad, ale skoro nikto o nich nevie. Takým fenoménom sú aj vínne pivnice Mačkáš zo 17. storočia. Práve na tieto miesta vás dnes pozývame.

Už Turek ide!

V roku 1663-64 vypukla medzi Habsburgovcami a Vysokou Portou nová otvorená vojna. Hoci Turci roku 1664 stratili Nitru, Levice a Novohrad, už roku 1663 dobyli s 50-tisícovou armádou najzápadnejšiu a najvýznamnejšiu protitureckú pevnosť Nové Zámky, bránenú 3500-člennou posádkou. Podrobené slovenské i maďarské obyvateľstvo sa po krátkom čase „pokoja zbraní“ dostalo opäť do postavenia bezprávnej masy – raje (Turci tak nazývali kresťanské obyvateľstvo), ktorú bezmedzne vykorisťovali a dostali do postavenia otrokov. Časť obyvateľstva z obsadeného i ďalšieho pustošeného územia Slovenska odvliekli do zajatia. Na tureckú okupáciu krajiny trpelo aj ostatné obyvateľstvo Slovenska, ktoré muselo platiť neustále sa zvyšujúce dane na protitureckú obranu a vydržiavať cisárske žoldnierske vojská. Južné pohraničie Slovenska sa stalo miestom neustálych menších vojenských stretnutí Habsburskej monarchie a Osmanskej ríše. Strach prinútil bežných ľudí ukrývať sa. V týchto časoch sa začala písať aj história vínnych pivníc Mačkáš, hoci v tom čase s vínom veľa spoločného nemali.

Prvá zmienka o pivniciach bola uverejnená v cirkevnej kronike z roku 1673. V čase najhlbšieho prenasledovania sa tu schádzali evanjelici na služby božie. Skalné úkryty nemohli vzniknúť hocikde. V prvom rade nejde o jaskyne, ale o umelo vyhĺbené „diery“ v horninovom masíve. Tufa bola na tesanie ideálna. Ani potom, ako Turci naveky z Hontu odtiahli, neslúžili pivnice Mačkáš na uskladnenie vína. V polovici 19. storočia boli napríklad využívané ako obydlia hlavne na ubytovanie sluhov, ktorí pracovali pre svojho zemepána Konkolyho. Počas poslednej svetovej vojny, v roku 1943 boli pivnice prehlbované. Až v súčasnosti slúžia na ochutnávky vín a rekreačné účely. V roku 2017 boli  predĺžené a zrenovované na vínne pivnice.

Víno je tu uskladnené v spomínanej tufovej skale, kde je najlepšia klíma pre tento nápoj. Celý rok sa tu drží stabilná teplota, čo napomáha vínu k dokonalému zretiu.

Takto ožili ručne tesané obydlia v skalách. Stali sa miestom na relax, ochutnávku vín a dokonca aj liečivý spánok.

Ubytovanie v skale pre odvážnych

Pivnice Mačkáš ponúkajú ako bonus k ochutnávkam kvalitných vín pobyt v tufovej ručne tesanej skale pre 2 osoby. Ide o prírodné spanie. Absentuje tu elektronický smog aj mobilný signál.  V skale vás doslova pohltí úplné ticho a čierna tma.  Tu sa človek dokáže dokonale uzemniť. A vôbec sa tým nemyslí niečo okolo elektriny. Takéto uzemnenie funguje spojením ľudského tela s prirodzenou a liečivou energiou Zeme. Vzduch v jaskyni je nasýtený iónmi jódu, vápnika, horčíka, sodíka, brómu, selénu a ďalšími stopovými prvkami, čím sa vytvára špecifická mikroklíma, ktorá má veľmi pozitívny vplyv pre liečbu širokého spektra chorôb.

Pozitíva chladu

Ďalšie benefity? Výskumy dokazujú, že spánok v chladnejšej miestnosti výrazne zvyšuje našu pohodu. To však ani zďaleka nie je všetko. Významne sa totiž podieľa na našom tele. Hnedé tukové tkanivo, resp. dobrý tuk, spotrebuje v chladnejšej miestnosti počas spánku viac energie a zrýchli sa nám metabolizmus. Spánok v chladnej miestnosti je rozhodne zdravý a má netušené výhody. Znižuje riziko cukrovky, v tele nastávajú metabolické procesy, ktoré sa menia časom, ako dlho človek spí v chladnej miestnosti. Tu ľudia spálili viac kalórií. Akonáhle sa vrátili do teplejších miestností, metabolické procesy sa zastavili.

Pri posteli v tufe sú rozložené skaly soli z Himalájí. Himalájska soľ je alkalická, reguluje hladinu sérotonínu, preto je výborná aj v boji proti depresii. Tiež reguluje hladinu melatonínu, a tým nám pomáha k lepšiemu spánku. Samotná soľ obsahuje 118 prvkov známych vo vede a z toho 84 prvkov má veľký prínos pre človeka. Môže vyliečiť stovky ochorení, takže preto je to najlepší známy druh soli. Himalájska soľ nielenže dokáže zmierniť migrénu, ale tiež posilňuje imunitný systém, zvyšuje energetické hladiny, vyrovnáva hladinu serotonínu v krvi, obnovuje rovnováhu elektrolytov a alkalických prvkov v tele. S týmto prírodným receptom so soľou určite pocítite úľavu a rýchlo sa zbavíte bolesti hlavy.

K dispozícii pritom počas ubytovania v skale máte umývadlo, wc, kúrenie (infrakúrenie) ak by niekomu bola zima.   

Trúfli by ste si? Každopádne návštevu týchto miest, dýchajúcich históriou neoľutujete.

Poloha

Lokalita Mačkáš sa nachádza kúsok od obce Hontianske Moravce a 2km od mesta Dudince. Do obidvoch miest sa môžete dostať autobusom a potom si urobiť 20-30 minútovú prechádzku nádherným krajom, ktorý „vonia“ nielen vínom, ale aj históriou. V Hontianskych Moravciach sa nachádza smerovník, ktorý vás povedie asfaltkou priamo do osady Mačkáš. Odtiaľ je len kúsok k pivniciam.

Obec: Hontianske Moravce / osada Mačkáš

GPS: 48,176306, 18,809587

Poloha: kliknite sem ,alebo priamo na obrázok mapy

Zdroj a foto: FB Mačkáš, Mačkáš.sk

Mačkáš – miesto, ktoré vonia históriou a kvalitným vínom

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pin It on Pinterest