Kremnica: starobylé mesto je krásne v každom ročnom období

V Kremnických vrchoch, v severnej časti Tekova a okresu Žiar nad Hronom, sa nachádza Kremnica. V minulosti jedno z najbohatších miest Uhorska je dnes centrom turistiky a rekreácie. V našich tipoch na výlet tak nesmie chýbať. Sme radi, že vám Kremnicu môžeme predstaviť aj vďaka krásnym fotografiám, ktorých autormi sú  Norbert Kuklovský a Jočito Jozef Adamčík.

 História v znamení zlatej horúčky

Kremnica patrí medzi stredoveké mestá stojace v čase svojej slávy v centre pozornosti panovníkov, ale aj ďalších mocných ľudí vtedajšieho sveta, ktorí sa ju usilovali dobyť a získať pre seba. Príčinou ich záujmu boli bohaté zlaté bane. Predpokladá sa, že zlato a striebro sa v Kremnici a jej okolí ťažili už od 10. storočia. Skutočný rozmach ťažby však nastal až začiatkom 14. storočia. Dňa 17. novembra 1328 udelil uhorský kráľ Karol Róbert z Anjou osade Cremnychbana  privilégia slobodného kráľovského banského a minciarskeho mesta. Zároveň tu založil mincovňu, ktorá počas stáročí svojej existencie vyprodukovala obrovské množstvo zlatých i strieborných mincí. Kremnické zlaté dukáty, tzv. florény, patrili k najhodnotnejším a k najvyhľadávanejším minciam v Európe. Podľa dochovaných záznamov ich v Kremnici za celú históriu vyrazili 21,5 milióna kusov. Ich celková hodnota by pri dnešných cenách zlata predstavovala jednu miliardu dolárov (odhliadnuc od historickej hodnoty). Kremnická mincovňa patrí k najstarším podnikom svojho druhu na svete a je jedným z mála, ktoré fungujú nepretržite doteraz od roku 1328.

Pamiatky, ktoré dýchajú dávnymi vekmi

Pamiatky v historickom centre mesta sú súčasťou mestskej pamiatkovej rezervácie. Ústrednou plochou mesta je Štefánikovo námestie a hlavnou dominantou mestský hrad s gotickým kostolom sv. Kataríny postaveným v 15. storočí.

Mestský hrad

Sídlom správy mesta a kráľovskej banskej a mincovej komory bol novovybudovaný mestský hrad, koncom 14. stor. zabezpečený dvojitým opevnením. Tu sa z bezpečnostných dôvodov uskladňovali vyťažené drahé kovy aj zásoby zlatých a strieborných mincí. Stál tu hradný kostol, najstarší cintorín, väznica, fara a radnica.

Kostol sv. Kataríny

Vznik hradného kostola sa datuje pred r. 1400, do 13. alebo 14. stor. Z pôvodnej stavby si mal terajší kostol ponechať len obvodové múry. Súčasný celkový vzhľad získal kostol predovšetkým vďaka rozsiahlej pamiatkovej obnove v r. 1883-86. V exteriéri vytvorili nové omietky s iluzívnym kvádrovaním a na vrchol veže osadili vysokú ihlancovitú strechu s vežičkami. Pýchou kostola je vzácny organ, ktorého nádherný zvuk si môžu vychutnať návštevníci tradičného letného podujatia Kremnický hradný organ.

Trojičný stĺp, mincovňa a iné zaujímavosti Kremnice

Od roku 1425, kedy získala Kremnica trhové právo, sa námestie stalo nielen obchodným, ale aj kultúrno-spoločenským centrom mesta. Veľkolepou ozdobou námestia je rozmerný barokový trojičný stĺp, postavený v r. 1765-72. V severozápadnom rohu námestia stojí budova najstaršej mincovne na svete. Hlbšie poznanie dejín mincovníctva a medailérstva v Kremnici ponúka Múzeum mincí a medailí, kde si návštevníci môžu vyskúšať razenie mincí aj na vlastnej koži. Vo východnom rade námestia sa okrem viacerých meštianskych domov nachádza aj budova tzv. novej radnice.

Aj keď viacero meštianskych domov na námestí po II. svetovej vojne asanovali, väčšina honosných, pôvodne gotických budov sa zachovala dodnes.

Kompozíciu dnešného námestia dotvára aj niekoľko menších architektonických prvkov. Baroková fontána situovaná v jeho severnej časti pochádza pravdepodobne z dielne D. Stanetiho. Ústredným prvkom fontány bola pôvodne socha Neptúna.

Kremnica je mesto, ktoré návštevníkom ponúka plné priehrštia najrozmanitejších cieľov. K mnohým z nich sa podrobnejšie v našich tipoch na výlet určite vrátime.

Poloha

Mesto:  Kremnica

GPS: 48° 42′ 18.68″ N, 18° 55′ 6.02″ E

Autobus: 226 Žiar nad Hronom-Kremnica-Horná Štubňa, 227 Žiar nad Hronom-Nevoľné-Kremnica,

Mapa: Klikni SEM, alebo na obrázok mapy:

Kremnica: starobylé mesto je krásne v každom ročnom období

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest