Tatra T805 4×4 Karosa – keď sa spojí výrobca autobusov s legendárnou Tatrovkou

Špeciálna dodávka Tatra T805 4×4 Karosa bola vyrobená na základe požiadavky Československého štátneho filmu. Slúžila na prepravu záznamovej techniky.

V roku 1956 postavila Karosa Vysoké Mýto špecializované vozidlo na prepravu zvukovej nahrávacej techniky. Vozidlo sa pýšilo novou karosériou, ktorú Karosa navrhla a vyrobila na báze strednotonážneho vozidla Tatra T805 s pohonom všetkých kolies.

Tento špeciálny dopravný prostriedok si objednal Československý štátny film (od roku 1956 Československý film, Praha). Vozidlo bolo určené na spoluprácu s väčšími mobilnými televíznymi stanicami. Hlavne na prepravu rôznych zvukových záznamových a rozhlasových zariadení, médií atď. Mohlo pracovať aj samostatne ako mobilná „redakcia“ pri natáčaní reportáží a plnení iných úloh. Neskôr sa pravdepodobne dostalo do súkromných rúk. Z ďalších modifikácií T805 je známe, že v rokoch 1959 – 1964 s nimi dvaja československí cestovatelia Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund precestovali niekoľko kontinentov na Blízkom východe, v Ázii a ZSSR. Tieto vozidlá boli tiež prerobené a upravené firmou KAROSA.

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest