27 slovenských NAJ. K dvanástim z nich sa dostanete aj našimi autobusmi

Každá krajina má svoje rekordy. Snaha porovnávať je človeku prirodzená a tak už zo školských lavíc vieme, že najvyšším vrchom Slovenska je Gerlachovský štít, najdlhšou riekou je Váh, najľudnatejším mestom je Bratislava…

Tých „naj“ je však oveľa viac a mnohé z nich sú naozaj zaujímavé. Vedeli ste, že na Slovensku máme najstaršiu technickú univerzitu na svete, najvyšší stalagmit na svete, najstaršiu mincovňu na svete, najstarší národný park v Európe, najväčšiu mozaiku z mincí na svete? A to nie je všetko. Viete napríklad, že Slovensko patrí medzi najzalesnenejšie krajiny Európy a okrem toho máme najhustejšiu sieť turistických chodníkov v Európe? A keď sme už pri porovnávaní: väčšina z nás vie, že „stred Európy“ sa nachádza pri obci Kremnické Bane, ale málokto vie, že stred Slovenska treba hľadať pod severovýchodným výbežkom Poľany neďaleko Banskej Bystrice.

Keďže s jarnými mesiacmi prichádza čas výletníkov, pripravili sme si pre všetkých milovníkov prírody, pamätihodností Slovenska aj zaujímavých miest našej krajiny množstvo článkov do našej rubriky „Tip na výlet“.  Úvodný tohoročný bude venovaný práve slovenským rekordom, ktoré sú tak trochu menej známe, no mnohé z nich vás určite zaujmú. A možno si poviete, že by nebolo od veci ísť sa tam pozrieť. A možno využijete k výletu aj naše autobusy. K niektorým „stredoslovenským“ rekordom sa dostanete aj našimi autobusmi.

27 slovenských NAJ

Najdlhšia hranica Slovenka je s Maďarskom. Jej dĺžka je 669 kilometrov.

Najkratšia hranica Slovenska je s Ukrajinou. Jej dĺžka je 98 kilometrov.

Najstrednejší bod Slovenska sa nachádza pri obci Ľubietová na vrchu Hrb. (Do obce Ľubietová sa dostanete linkou 601464)

Najsevernejším miestom Slovenska je vrch Babia hora (1 725 m n. m).

• Slovensko patrí medzi najzalesnenejšie krajiny Európy. (Množstvo našich autobusov premáva priamo cez zalesnené územia. Sú to hlavne linky po Horehroní a Podpoľaní, no ani ostatné sa nedajú zahanbiť krásnymi výhľadmi na okolitú prírodu)

• Najstaršie lesnaté chránené územie: Dobročský prales pri Čiernom Balogu (1913). (Národná prírodná rezervácia Dobročský prales sa nachádza v obvode Čierny Balog, v doline Brôtovo, asi 6 km za miestnou časťou obce Dobroč, kam sa dostanete linkou 603435)

Naším najväčším národným parkom je Národný park Nízke Tatry. Jeho rozloha je 81 095 hektárov. (Trasu cez Mýto po Ďumbierom, Čertovicu a Vyšnú Bocu si môžete vychutnať na linke 603438)

Najstrednejšie miesto v Európe sa nachádza kúsok od dedinky Kremnické Bane. (Dostanete sa sem linkou 613409)

Najvyšší neskorogoticky krídlový oltár na svete sa nachádza v Levoči. Jeho autorom je Majster Pavol z Levoče. Cely oltár je vyrobený len z dreva (výška 18,62 metra, šírka 6,27 m).

Najstaršia mincovňa na svete, ktorá funguje dodnes, sa nachádza v Kremnici (založená v r. 1328). (Privezie vás k nej linka 613412)

Najvyšší sintrový stĺp (stalagmit) na svete sa nachádza v Krásnohorskej jaskyni (výška je 34 m a obvod 12 m).

Najstaršiu technickú univerzitu na svete založila Mária Terézia v Banskej Štiavnici (13. júna 1763). (Zo všetkých kútov nášho kraja vás sem privezú napríklad linky 602411, 602409 či 602408)

Najväčšie a najhlbšie pleso sa volá Veľké Hincovo pleso (hĺbka 53,7 m).

Najväčšie vulkanické jazero sa volá Morské oko (750 x 312 m, hĺbka 25,1 m okr. Svidník).

Najvyššia kostolná veža sa nachádza v Spišskej Novej Vsi (87 m).

• Slovensko má najhustejšiu sieť turistických chodníkov v Európe. (V našom kraji sa navyše tešia obrovskej popularite aj turistické chodníky, ku ktorým nielen cyklistov, ale aj peších privezie náš sezónny Cyklobus). *Upozornenie: Cyklobus je spoločným projektom OOCR Stredné SlovenskoMesto Banská Bystrica / Visit Banská Bystrica a premáva len počas letnej sezóny. Aktuálny cestovný poriadok s predstihom zverejní na svojej stránke portál Centralsovakia.

Najväčšia vodná nádrž na Slovensku podľa objemu je Liptovská Mara.

Najväčšia nádrž na Slovensku podľa rozlohy je Oravská priehrada.

Najstarším národným parkom v Európe sú Pieniny (37,5 km2, ochranné pásmo  224,44 km2 ).

Najväčším sopečným pohorím je Poľana. Je to mohutný, silne rozrušený stratovulkán. Priemer základne sopky je asi 18 km, priemer krátera je asi 6 km. (Prakticky priamo úpätím Poľany prechádza u turistov veľmi populárna linka 604442)

Najväčšiu mozaiku mincí (Tatranskú madonu) na svete je možné nájsť pri Liptovskom Mikuláši (má 58 m2 a poskladali ju z viac ako 115-tisíc kusov päťdesiathaliernikov a jednokorunových mincí v r. 2007). (Do Liptovského Mikuláša sa dostanete linkou 603438)

• Najšikmejšiu slovenskú stavbu nájdete v Banskej Bystrici  – Hodinová veža; 34,5 m, vychýlená o 68 cm. (K návšteve Banskej Bystrice môžete využiť množstvo autobusových liniek /diaľkových aj prímestských/ z celého Slovenska)

Najmenšou obcou na Slovensku je Havranec (okres Svidník, 13 obyvateľov).

• Najnáročnejšia železničná stavba: trať Banská Bystrica – Horná. Štubňa (22 tunelov s dĺžkou 12,2 km). (K turistickým chodníkom v okolí Harmanca vás privezie linka 601454, ktorou sa dostanete tiež k Harmaneckej jaskyni)

Najjužnejší bod sú Patince.

Najsevernejší bod je Beskydok.

Najzápadnejší bod je Záhorská Ves.

Najvýchodnejší bod je Kremenec.

Poďte s nami

V našich predošlých „Tipoch na výlet“ sme doteraz najviac spomínali pohorie Poľana a hlavne jej kalderu, kam sa môžete pohodlne dostať okrem iného našim Cyklobusom. S ďalšími miestami zo zoznamu slovenských „naj“ sa určite v našej rubrike stretneme pri podrobnejšom opise. A potom možno aj v našich autobusoch, ktoré vás na tieto miesta odvezú.

Každopádne želáme všetkým výletníkom príjemnú a vydarenú sezónu.

27 slovenských NAJ. K dvanástim z nich sa dostanete aj našimi autobusmi

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest