Zephyr Land-Yacht bol kríženec autobusu, karavanu, vlaku a osobného automobilu

Suchozemská jachta – aj tak nazývali zvláštne vozidlo, ktoré bolo navrhnuté ako obytný príves s ťahačom pre prevoz 11 ľudí.

Kto bol Brooks Stevens?

Brooks Stevens – človek s jedinečnou fantáziou sa narodil v roku 1911 a umrel v roku 1995.

Jeho dizajnérsky talent dal tvar mnohým veciam: vlaky ale tiež hriankovače, práčky so sušičkou a podobne . No nič, čo vyplynulo z jeho prác, nebolo tak výrazné ako „pozemná jachta“, ktorú vytvoril pre milionára Williama Woodsa Plankintona Jr.
Aerodynamický tvar a praktickosť dvojdielnej súpravy predstavovali vo svojej dobe nádych sci-fi.  Automobil v tvare slzy ťahal za sebou príves nie nepodobný aerodynamickému autobusu.

Milionársky výstrelok?

William Woods Plankinton Jr. bol fotograf, ktorý spolupracoval s americkými novinami New York Journal American. Jeho rodina vlastnila úspešnú obalovú spoločnosť a k ich spoločným koníčkom patrilo hlavne spoznávanie malebných kútov Ameriky. William Woods Plankinton často hovoril svojim priateľom o nesplnenom sne – mať vlastný veľký autobus pre svoju rodinu. Autobus, ktorým by sa dostali tam, kde chcú a zároveň by v ňom mohli spávať a žiť bežným životom. Pri jednom z takýchto rozhovorov padlo meno Brooks Stevens.

Nasledovalo spoločné stretnutie a po čase vznikli plány na Zephyr Land-Yacht.

Plankinton bol nadšený. Jeho „suchozemská jachta“ bola navrhnutá tak, aby poskytovala pohodlie vysnívanú dovolenku ďaleko od motelov.  

Jedinečný dizajn

Obytný príves „Zephyr“ bol určený pre deväť ľudí a obsahoval sprchu, WC, kuchyňu, spálne. Príves bol tiež vybavený najmodernejšou technológiou tých rokov. Nechýbalo napríklad rádio. Ťahač bol vybavený lôžkami pre vodiča a dokonca aj pre komorníka. Celková dĺžka ťahača s prívesom bola 10, 5 metra Poháňal ho šesťvalcový karburátorový motor, ktorý bol čoskoro nahradený Fordom V8. Dvojstupňová prevodovka zostala S novým motorom mohol Zephyr križovať po cestách rýchlosťou okolo 100 km/h

Tento príves za ťahač bol jedinečný a vývojár Clifford Brooks Stevens dokonca 9. novembra 1936 požiadal o patent na svoj vynález. Od roku 1936 Zephyr Land-Yacht pravidelne prepravoval Plankintona a jeho rodinu hlavne medzi New Yorkom a Kaliforniou.

Výrazné črty a zmyselné krivky nádhernej hračky dnes existujú iba ako tento 37-palcový model.

Foto: Múzeum umenia Milwaukee

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest