Viete čo je Charabanc? V Austrálii jazdil v roku 1922 veľmi zaujímavý typ

Kabriolet je automobil s odkrytou strechou. Charabanc je vlastne to isté, ale vo veľkom. Názov sa používa pre autobusy s otvorenými karosériami, ktoré slúžia ako vyhliadkové vozidlá.

V roku 1922 sa v Austrálii objavil skutočne zaujímavý Charabanc. Nebol to autobus – kabriolet v pravom slova zmysle. Jeho malá strieška sotva pokryla zadnú časť autobusu. Napriek tomu vyzeral na svoju dobu veľmi dobre. Spájal totiž v sebe prvky osobného automobilu, autobusu ale aj „vintage“ kočiara z 18. storočia.

Za výrobou tohto autobusu stál úrad pre turistický ruch, alias New South Wales Tourist Bureau v Austrálii. Množstvo návštevníkov tohto kontinentu na opačnej strane zemegule totiž chcelo podniknúť „jazdu“ – výlety a dobrodružstvá po divokom austrálskom vidieku.  

A tak členovia New South Wales Tourist Bureau hľadali spôsob, ako im takýto zážitok poskytnúť. Nakoniec oslovili spoločnosť Smith & Waddington v Camperdowne, (Sydney, Austrália) s prosbou o zostrojenie vozidla pre viac, ako 10 ľudí.

V mene zážitkov

Slovo dalo slovo a v roku 1922 uzrel svetlo sveta Smith & Waddington Charabranc,  Bol postavený na podvozku nákladného auta White. Americká firma The White Motor Co. z Clevelandu v štáte Ohio bola v rokoch 1900 až 1980 výrobcom automobilov a neskôr nákladných automobilov. Na ich podvozok vyrobili karosári zo Smith & Waddington Ltd, obrovskú luxusnú turistickú karosériu Charabanc. White Charabanc vlastnila a prevádzkovala spoločnosť NL Day of Coogee. V 20. rokoch 20. storočia vozila turistov na celodenné výlety do Kráľovského národného parku a Jenolanských jaskýň. Charabanc mal miesto pre 15 ľudí.

Na záver ešte odpoveď na otázku: Prečo si takýto autobus nedoviezli do Austrálie z Európy? Dôvod pre využitie miestnej firmy na výrobu karosérie bol ten, že počas prvej svetovej vojny bolo len málo lodí a málo miesta na dovoz celých automobilov do Austrálie. Takže sa doviezol len podvozok. V 20. rokoch 20. storočia enormný nárast dopytu po automobiloch viedol k rozvoju miestneho prosperujúceho priemyslu výroby karosérií. 

Foto: collection.maas.museum

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest