Bol tajomný severokórejský autobus Pyonyang 69 replikou Škody 706 RTO?

Pyongjang 69 je naozaj záhadným autobusom. Viaceré zdroje z celého sveta sa nevedia dlhú dobu dopátrať k okolnostiam jeho vzniku. Nám však veľmi pripomínal československý autobus Škoda 706 RTO. A tak sme začali pátrať „po svojej osi“. Oslovili sme viacerých odborníkov, prehrabávali sa v archíve, v diskusných fórach na internete a nič. Vo chvíli, keď sme to chceli vzdať, natrafili sme na severokórejský film z roku 1979 a odrazu bolo všetko jasnejšie.

„Not definied“

Neidentifikovaný – týmto slovom označovali autobus Pyongjang 69 viaceré „autobusové“ stránky. Oficiálne sa na niektorých písalo toto: Pyonyang 69 je podozrivo podobný Pyongjangu z roku 1963. Je možné, že 69. je modernizáciou starého dizajnu. Za týchto podmienok bol podvozkom pravdepodobne Sungri-58. V súlade s tým sú pravdepodobne motor a prevodovka „zdedené“ z nákladného vozidla.

Ďalšie indície

Priamo na jednej severokórejskej stránke sme našli obrázok tohto autobusu pri pohľade zboku. A začalo byť všetko jasnejšie: rovnaký počet bočných okien ako Škoda 706 RTO, podobné predné svetlá a hlavne kolesá trilex. Pre tých čo nevedia – kolesový systém TRILEX je taký pri ktorom je disk nahradený hviezdicou z oceľoliatiny. Na tú sa skrutkami pomocou zvieracích dielcov zopne odnímateľný ráfik… No a presne tieto kolesá mal kórejský autobus. Rozdiely sme badali len v jednoduchších dekoráciách. Na nešťastie, obrázok z tohto webu záhadne zmizol skôr, ako sme si ho stihli uložiť. Naopak – na stránke švédskeho fotografa Michaela Cederborga sme objavili pohľad zozadu.

Pátranie pokračuje

Samozrejme, oficiálne nie sú nikde k dispozícii žiadne údaje o dodávkach ani o nákupe licencií autobusov zo zahraničia, ktoré v 60. rokoch vyrábala Severná Kórea. Pravdepodobne sa k nim dostať dá, ale naša znalosť kórejského jazyka znamenala v tomto smere „stopku“. Nevadí – natrafili sme na ďalšie údaje. Faktom zostáva, že českí odborníci podľa všetkého prišli na oficiálne pozvanie do trolejbusových závodov v Pyonyangu už začiatkom 60. rokov.  Čo sa tam dialo, sa dá naozaj len tušiť. Výsledky však znamenali podpis dohody o dovoze autobusov Škoda 706 RTO do tejto krajiny. Dôkaz sme vám predstavili v našom nedávnom článku „Ako sa americkí námorníci viezli autobusom Škoda 706 RTO LUX na hranice Južnej Kórey“.  Známe je aj to, že v roku 1969 bol v továrni na trolejbusy v Pyongjangu vyrobený model Pyongjang 69.

Annyŏnghashimnikka?

Tí, ktorí sledujete náš profil na Facebooku viete, že veľmi radi hľadáme autobusové scény vo filmoch z celého sveta. Tak sme sa dostali aj k ázijskej produkcii. Annyŏnghashimnikka sa píše po kórejsky 안녕하십니까 a do slovenčiny môžeme tento názov preložiť ako „Dobrý deň“. Je to zároveň názov severokórejského filmu, v ktorom sa „tajomný“ autobus Pyonyang 69 objavil. Nebudeme vás zaťažovať komplikovaným „budovateľským“ dejom tejto snímky. Autobusové scény sme zostrihali a posúďte sami, aký autobus v nich vidíte.

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest