V našich autobusoch sa opäť tancovalo! A nielen v nich. Banská Bystrica zastrešovala Medzinárodný deň tanca

Tento rok po prvýkrát na iniciatívu tanečných komunít, ktoré v BB pôsobia (hlavne Štúdio tanca, balet Štátnej opery, Konzervatórium, ZUŠ a FS) zastrešovalo Mesto Banská Bystrica Medzinárodný deň tanca.

Je to deň, ktorý spája ľudí prostredníctvom tanca bez ohľadu na národnosť či kultúru, politické, kultúrne aj etnické bariéry. Posolstvom dňa je oslava pohybu a tanca. Zjednotenie jeho všetkých foriem, a sprostredkovanie ich bohatstva a tradícií. Medzinárodný deň tanca je oslavným dňom pre tých, ktorí vidia hodnotu a dôležitosť umeleckého tanca a pôsobí ako budíček pre vlády, politikov a inštitúcie, ktoré ešte neuznali jeho hodnotu pre ľudí a jednotlivca a ešte si neuvedomili jeho potenciál pre ekonomický rast.

Tanec je univerzálnym jazykom, ktorý dokáže prekonať jazykové a kultúrne bariéry. Je to forma sebaprezentácie, ktorá dokáže vyjadriť emócie a myšlienky bez slov. Medzinárodný deň tanca oslavuje tanec ako umenie a jeho dôležitosť. Existuje mnoho rôznych druhov tancov, ktoré robia každý tanec jedinečným. Tento deň je príležitosťou pre tanečníkov na celom svete osláviť svoju vášeň a ukázať svetu krásu tancovania.

Všetko sa začína pohybom…

Tanec zlučuje ľudí v mieri a priateľstve. Tak znie myšlienka Medzinárodného dňa tanca, ktorý sa od roku 1982 oslavuje pravidelne 29. apríla. Tento deň nebol vybratý náhodne. 29.4. 1727 sa narodil francúzsky tanečník, choreograf a tvorca moderného baletu Jean Georges Noverre, ktorého nazývali aj Shakespearom tanca.

Friedemann Vogel, tanečník baletu z Nemecka raz povedal: „Všetko sa začína pohybom – inštinktom, ktorý máme všetci. A tanec je pohyb vycizelovaný tak, aby dokázal komunikovať. Hoci bezchybná technika je dôležitá a pôsobivá, podstatné  je v konečnom dôsledku to, čo tanečník prostredníctvom pohybu vyjadruje.“ S jeho slovami sa nedá nesúhlasiť.

Cieľom Medzinárodného dňa tanca je

  • Propagovať tanec vo všetkých jeho formách po celom svete.
  • Aby si ľudia uvedomili hodnotu tanca vo všetkých jeho podobách.
  • Umožniť tanečnej komunite propagovať svoju prácu v širokom meradle, aby si vlády a mienkotvorní predstavitelia uvedomovali hodnotu a dôležitosť tanca vo všetkých jeho formách a podporovali ho.
  • Užiť si tanec vo všetkých jeho podobách pre vlastné dobro.
  • Podeliť sa o radosť z tanca s ostatnými.

V Banskej Bystrici to žilo

Banská Bystrica sa ako jedno z mála miest môže pochváliť kontinuálnym tanečným vzdelaním od základnej až po vysokú školu. Okrem toho tu pôsobí aj jedinečné divadlo Štúdio tanca, Balet Štátnej opery, mnohé folklórne súbory, tanečné školy či nezávislé zoskupenia. Aj to bol dôvod, prečo sa Mesto Banská Bystrica cez Odbor kultúry, športu a cestovného ruchu, rozhodlo všetky tieto tanečné komunity spojiť do jedného celku v rámci Medzinárodného dňa tanca a osláviť tak nielen tanec, ale pohyb ako taký. Do programu, ktorý odštartoval v sobotu 29.4. 2023 o 16.00 h na Námestí SNP sa zapojili prevažne profesionálne tanečné zoskupenia a folklórne súbory. Nechýba Divadlo Štúdio tanca, spomínaný Balet Štátnej opery, Konzervatórium J.L.Bellu, ZUŠ J.Cikkera, tanC o.z., tanečná škola K-dance, tanečná škola Tatiany Jánošovej Company Tanyasan a pod jej vedením aj Rodinná škola. Folklórny tanec zastúpili UFS Mladosť, FS Urpín, FS Partizán, FS Bystrina. Pestrosť obrovského množstva tanečných štýlov doplnili aj tanečnice flamenca El Fuego, Rómsky folklórny súbor zo Zvolena Romano Jilo a hip – hoperi z tanečnej crew G-FAM. V Banskej Bystrici tak tancovalo až 15 zoskupení. A kto ich videl „live“, odniesol si skvelý zážitok.

(c) bystricoviny.sk

Bus performance

Oslavu v samotný deň alebo okolo neho môže zorganizovať a propagovať ktokoľvek a každý. Tanečné zoskupenia, divadelné a tanečné inštitúcie, divadelné, tanečné a divadelné univerzity, vládne inštitúcie, ministerstvá kultúr, tanečníci a milovníci tanca po celom svete sú pozvaní na oslavu Medzinárodného dňa tanca. Aj naša dopravná spoločnosť, Slovenská autobusová doprava Zvolen, a. s., dostala pozvánku z Odboru kultúry Mesta Banská Bystrica s prosbou o ústretovosť a pomoc pri jeho organizovaní. Nedalo sa odmietnuť. Vďaka tomu mohli účastníci tancovať aj vo vybraných spojoch MHD Banská Bystrica. Konkrétne na linkách 1, 4, 6 a 21/22, kde sa predstavili so svojimi choreografiami študenti Konzervatória, tanečníci z tanC o.z. a žiaci ZUŠ J. Cikkera, ktorí si naozaj veľmi radi zopakovali tanec v MHD. Tanečné choreografie predviedli totiž v našich autobusoch cez Dni mesta Banská Bystrica v roku 2022.

Medzinárodný deň tanca v Banskej Bystrici naozaj zaujal. A my sme veľmi radi, že sme sa mohli na ňom podieľať. Nebránime sa ani ďalšej spolupráci, uvidíme, čo prinesie život. Veď čoskoro štartuje banskobystrické Kultúrne leto práve podujatím Dni mesta. Možno bude na jeho návštevníkov čakať opäť autobusové prekvapenie

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest