V Estónsku vdýchli autobusu Scania-Vabis BF76-59 nový život. Vyzerá famózne

Estónsko máme radi a nie je to len kvôli precízne vynoveným autobusovým veteránom. Dnes sa však opäť budeme točiť okolo jedného z nich. Už sedem rokov udivuje svojou krásou na rôznych podujatiach autobus Scania-Vabis BF76-59, ktorý bol vyrobený v roku 1969. Dnes vyzerá, akoby bol úplne nový.

Po troch rokoch usilovnej práce na jeho renovácii ho v roku 2016 predstavila spoločnosť Scania Estónsko. Jasno červený autobus vyzerá famózne a ak trochu popátrame v jeho histórii, dozvieme sa, že bol vyrobený v Nórsku spoločnosťou Brødrene Repstads Karosserifabrikk. Táto od roku 1925 vyrobila okolo 5000 autobusov na rôznych podvozkoch. Jedným z nich bol práve tento na podvozku Scania-Vabis BF76-59 s 11-litrovým motorom s výkonom 190 koní (140 kW).

Z Nórska do Estónska

Autobus bol v Nórsku prevádzkovaný od roku 1969 až do roku 1994, v posledných rokoch tam slúžil ako školský autobus. V roku 1994 ho odkúpil mestský poštár z nórskeho Grimstadu Oddbjørn Lønskog a daroval ho súboru ľudových tancov v estónskom Tarvanpää. Autobus prepravoval v nasledujúcich rokoch súbor na predstavenia po celom Estónsku a dokonca aj v zahraničí. V roku 2006 však bola karoséria autobusu na mnohých miestach prehrdzavená a priam si žiadala generálnu opravu. Na tú sa však nenašli peniaze a autobus mal byť zošrotovaný.

Záchranca

Scania Eesti dostala správu o starom dôchodcovi a rozhodla sa zachrániť ho. „Cítili sme ľútosť a zistili sme, že by bola škoda nechať tento kúsok histórie premrhať,“ vysvetľuje Raimo Oinus, marketingový riaditeľ Scania Eesti: „Tento autobus Scania-Vabis mal 310 560 kilometrov na tachometri, ale dodnes nevieme, či je to navyše k miliónu alebo dvom,“ hovorí ďalej s úsmevom. Takmer 50-ročný podvozok a motor boli totiž v prekvapivo dobrej kondícii a bolo potrebné veľmi málo práce na ich renováciu a zároveň ani samotní mechanici nevedeli odhadnúť, koľko miliónov kilometrov za 40 aktívnych rokov autobus najazdil.

Renovácia

V roku 2013 dielňa autobusového dopravcu Mootor Grupp v Buslande v meste Võru prevzala úlohu renovátora a zhostili sa jej naozaj na jednotku. Keď v Estónsku prebiehali oslavy 125. výročia značky Scania, bol predstavený aj tento autobus v celej svojej kráse. My v tichom úžase „smekáme“. Vy ako?


Za obrázky ďakujeme portálu scania.com

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest