Tundra Buggy – autobus, ktorý vás odvezie k ľadovým medveďom

Chcete si zatancovať s ľadovými medveďmi? Zvezte sa s nami! Aj týmito slovami láka turistov reklama v kanadskom Manitobe.

My sme chceli vedieť viac…

Funkčnosť miesto dizajnu

Každý, kto verí, že Land Rover Defender alebo Mercedes Unimog sú stelesnením purizmu v dizajne uprednostňujúcim funkčnosť, sa mýli. Tundra Buggy priniesol tomuto výrazu úplne nový význam.

Tento špeciálny autobus vyzerá z diaľky ako škatuľa. Žiadne ladné tvary, žiadna oblosť. Akoby dizajnér pracoval pod vplyvom niečoho veľmi halucinogénneho. Pravda je však úplne inde. Konštruktéri tohto autobusu raz odpovedali na otázku o jeho  „škatuľovitosti“ takto : „Požiadajte dieťa, aby nakreslilo obrázok terénneho autobusu.  Je veľká šanca, že výsledok bude pre účely prieskumu ľadových medveďov lepší ako akékoľvek existujúce vozidlo.“

A verte tomu, že to funguje.

Vitajte v Manitobe

Manitoba je jedna z desiatich kanadských provincií. Kanadská vláda ju vytvorila v roku 1870. Hlavné a najväčšie mesto provincie je Winnipeg, kde žije viac ako polovica všetkých obyvateľov Manitoby. Na západe susedí s provinciou Saskatchewan, na východe s Ontáriom, na severe s teritóriom Nunavut a Hudsonovým zálivom, a na juhu s americkými štátmi Severná Dakota a Minnesota.

Mestečko Churchill v provincii Manitoba je známe svojimi bielymi gigantmi. Týka sa to nielen početných ľadových medveďov, ktoré brázdia krajinu kanadskej divočiny a hľadajú korisť, ale aj expedičných vozidiel, z ktorých možno tento nájazd pozorovať: desaťtonových autobusov Tundra Buggies.

Autobus na „monster-truck“ podvozku

Tundra Buggy sa pohybuje vďaka pohonu 7,6-litrového šesťvalcového turbodieselu s výkonom 260 HP, ktorý kinetickú energiu prenáša k pneumatikám vysokým 1,7 m prostredníctvom 3-rýchlostnej 2- stupňovej automatickej prevodovky. Prístup k motoru je cez interiér – takže ak je potrebné vykonať opravu počas cesty, sú mechanici chránení pred potulujúcimi sa ľadovými medveďmi. Pri teplotách do mínus 60 ° C je nevyhnutné, aby turbodiesel mal ohrievač Webasto, ktorý ironicky ohrieva chladiacu vodu. Pri prevádzke je takisto nutné palivo zmiešať s prísadami, aby zostalo v tekutej forme.

Tanec s ľadovými medveďmi

Konštrukcia podvozku terénneho vozidla je zaujímavá – hovorí sa o nej ako o šetrnej k životnému prostrediu. Na ochranu ľadových medveďov potulujúcich sa v blízkosti autobusu nie sú na rozdiel od kabíny na podvozku žiadne ostré hrany, na ktorých by si mohli dravce poraniť. Ako to už býva, medvede často nasadzujú „útoky“  na kolesá modelu Tundra Buggy – na veľkú radosť turistov, ktorí všetko bezpečne sledujú a fotia z plošiny vyššie.

Tundra Buggy Day Tours

Výlety z Churchillu zahŕňajú odborný výklad z oblasti života tamojšej divokej zveri. Rozpráva sa pútavo o divočine a nádherných ekosystémoch obklopujúcich subarktické prostredie Churchillu. Cestujúci majú možnosť preskúmať otvorenú tundru, zatiaľ čo vodič s nimi diskutuje o vplyvoch prílivu a odlivu, prúdov a tvorby ľadu na život ľadových medveďov. Tlmočníci Tundra Buggy Drivers sú skúsení vodcovia túr a vášniví dobrodruhovia, ktorí majú skúsenosti s umiestňovaním a odstavovaním autobusu Tundra Buggy pre optimálne fotografické príležitosti a prezeranie divočiny. Medzi divú zver, ktorú „bádatelia“ v autobuse pozorujú patria ľadové medvede, zajac polárny, polárna líška, červená líška a oveľa viac.

Foto: travelmanitoba.com  tundrabuggy.com

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest