Štokholmská Ťava: alebo ako sa vo Švédsku objavil zaujímavý autobusový náves.

S autobusovými návesmi vás pravidelne zoznamujeme v špeciálnom foto albume na Facebooku. Dnes si predstavíme jeden škandinávsky, ktorý sa objavil v roku 1946 v Štokholme.

Počas 2. svetovej vojny a v bezprostredných povojnových rokoch sa autobusové návesy zmenili na jednoduchý a ekonomický spôsob zabezpečovania autobusovej dopravy, ktorý nahradil opotrebované konvenčné autobusové parky. Návesy boli síce nepohodlné, ale každý mohol prepraviť viac cestujúcich ako obyčajný jednoposchodový autobus a takmer toľko ako dvojposchodový autobus.

Ťava

Mnohé autobusy, ktoré jazdili po štokholmských uliciach, mali svoju prezývku. Ťava (Kamelen) bol autobusový náves H14, ktorý dostal takúto ľudovú prezývku a nie je ťažké pochopiť prečo. Fotografie sú zo 16. septembra 1946, prvého dňa jazdy autobusu SS s návesom v uliciach Štokholmu.

Autobus Scania-Vabis B32 s karosériou Häglund & Söner pre 82 cestujúcich bol vyrobený v jedinom exemplári. Dĺžka stroja bola 15 m, hmotnosť 17,5 t. Dieselový motor D802, 8 val. mal silu180 koní.

Podobný typ autobusu sa už predtým používal aj inde vo Švédsku, ale v štokholmskej premávke bol novinkou. Používal sa ako prímestský autobus na linke 62 z Norra Bantorget do nemocnice Beckomberga. V štokholmskej premávke sa s ním nedalo ľahko manévrovať a v roku 1953 bol vyradený z prevádzky.


Foto: Sven Goliath

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest