Staré fotografie autobusov zvyšujú historickú hodnotu osobnej dopravy

Sú cestou do minulosti a odrážajú históriu spoločností, posádok, cestujúcich a vodičov autobusov. Fotografické záznamy z analógovej éry sú naozaj jedinečné. Na rôznych sociálnych sieťach v poslednom čase vznikli priestory na spomínanie na osobnú dopravu. Je to miesto, kde sa spontánne objavujú príbehy. Výnimkou nie je ani náš Facebookový profil.

Stačí jedna fotka, aby sa v nás prebudili spomienky na autobusy z minulosti, ktoré sú spojené autobusmi, autobusovými stanicami či zájazdmi.

Fotografovanie v znamení očakávania

Mať fotoaparát „nabitý“ filmom bola v minulých desaťročiach zaujímavá udalosť. A fotografovať autobusy bolo niečo zvláštne. Hlavne, keď ste museli počítať vzdialenosť, nastaviť clonu a uhly bez toho, aby ste vedeli, ako fotografia dopadne, kým nebola vyvolaná. Mnohokrát tie vytúžené záznamy nedopadli podľa očakávania, ale bolo to užitočné na zdokonalenie „techniky“ a dokonca na obstaranie fotoaparátov s väčšími možnosťami. Proces „vyrábania“ fotografií v špecializovaných fotozberniach bol chvíľou očakávania a napätia sledovať materiál, ktorý neskôr pribudne do nejedného albumu…. Obálka s fotkami vo vnútri plus negatívy boli zdrojom radosti. A ešte väčšia radosť bolo pozorovať, čo bolo zaznamenané. Znova a znova.

Spomienkový album

Moderné technológie umožňujú uchovávať históriu v rôznych aspektoch. Dnes už nie sú potrebné zložité procesy na to, aby sa história dopravy odovzdávala a ukazovala budúcim generáciám. Udržiavať túto minulosť pri živote je však potrebné stále, pretože pridáva hodnotu a históriu tomu, čo máme tak radi – autobusom. Vieme, že mnohí z vás máte doma cenné „autobusové“ fotografie z rokov minulých. Ak chcete prispieť do nášho SPOMIENKOVÉHO ALBUMU, budeme radi, ak nám ich zoskenujete/prefotíte a pošlete na adresu facebook@sadzv.sk. Prípadne napíšte pár slov…

Aby sme niečo krásne budúcim generáciám zachovali. Vopred ďakujeme.

Pozrite si zopár našich spomienkových

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest