Szabóová skala je najstaršia prírodná rezervácia na Slovensku. Nájdete ju nad obcou Lehôtka pod Brehmi

Szabóova skala je asi 90 metrov vysoký mohutný skalný útvar vytvorený sopečnou činnosťou, ktorý sa týči nad obcou Lehôtka pod Brehmi.

Od roku 1907 je najstarším chráneným geologickým objektom na Slovensku a zároveň najstaršou prírodnou rezerváciou v celom bývalom Uhorsku. Prírodný útvar sopečného pôvodu dostal kedysi pomenovanie Szabó szikla (Szabóová skala).

Tento článok sme opäť pripravili v spolupráci s portálom inovinky.sk. Naša vďaka patrí jeho šéfredaktorovi, pánovi Františkovi Kovárovi za skvelé informácie.

„Lihocko bralo“

Prírodný útvar sopečného pôvodu bol pomenovaný na počesť bývalého maďarského poslucháča Banskej akadémie v Banskej Štiavnici a neskoršieho profesora, dekana, rektora zjednotenej univerzity v Budapešti, mineralóga a geológa Józsefa Szabóa (1822 – 1894), ktorý veľmi podrobne preštudoval a popísal geologickú stavbu celých Štiavnických vrchov. V roku 1901 Uhorská geologická spoločnosť zorganizovala študijný výlet pre svojich členov do stredoslovenských banských miest. 23. septembra (1901) si išli obzrieť hlinické ryolitové lomy. V tom čase nebolo ešte okolie skaly zarastené. Na úpätí bolo pár kríkov. Práve z tohto podujatia vzišla myšlienka pomenovať skalu, ktorá sa dovtedy volala Lihocko bralo a vybudovať tu pomník.

Rezervácia

Keby tu nebola vznikla prírodná rezervácia, zostal by pre našu generáciu po sopečnom útvare len kameňolom. Sopečný ryolit, ktorý tu zo Zeme vyvrel pred miliónmi rokov, je cennou surovinou, v minulosti, ale aj dnes sa používa ako stavebný materiál. Szabóova skala bola za prírodnú rezerváciu vyhlásená v roku 1907 na rozlohe 11,89 hektárov. Predmetom ochrany je flóra, fauna a pozostatky po vulkanickej činnosti a to najmä ryolitové skaly s výrazným vysokým bralom. Na skale bol vytvorený aj maďarský nápis SZABÓ SZIKLA vysoký jeden meter a dlhý 7,5 metrov. Bol vytvorený z kovových písmen, ktoré odliala bezplatne Kachelmanova strojáreň vo Vyhniach. V roku 1908 bol slávnostne odhalený aj pomník. Ten však už v súčasnosti neexistuje.

Po žltej značke

Nadmorská výška Szabóovej skaly je podľa vrcholovej turistickej tabule 353 m.n.m. Výška brala od úpätia po kríž je 79 metrov, od hladiny potoka po kríž je 93 metrov. Nápis je vo výške 35 metrov od úpätia. Skalný útvar bol vytvorený sopečnou činnosťou, ktorá je pre túto oblasť a pohoria v nej typická. Patrí pod CHKO – Chránená krajinná oblasť Štiavnické vrchy. Na vrchole skaly je umiestnený kríž. Z vrcholu skaly je pozoruhodný výhľad na Žiarsku kotlinu, ako aj na majestátne pohorie Vtáčnik. Skalné bralo tvorí aj impozantný kamenný vstup do doliny Teplej. Z obce Lehôtka pod Brehmi vás na Szabóovu skalu dovedie žltá turistická značka. Nenáročná trasa je zvládnuteľná približne za 30 minút.

Poloha

Obec: Lehôtka pod Brehmi

GPS: 48.5374, 18.80656

Autobus: 203 – Žiar nad Hronom-Lovča/Lehôtka pod Brehmi-Hliník nad Hronom, 206 – Žiar nad Hronom-Hliník nad Hronom

Mapa: Klikni SEM, alebo na obrázok mapy:

Foto: Jočito Jozef Adamčík, Dušan Lukáš

P.S.: Na jar v roku 1908 bol oproti Szabóovej skale pri ceste do Sklených Teplíc postavený pomník na pamiatku Dr. Jozsefa Szabóa (1822-1894), významného geológa, ktorý študoval v Banskej Štiavnici a venoval sa výskumu geologickej stavby Štiavnických vrchov. Výstavba pomníka stála 1 315 Korún a bola financovaná z verejnej zbierky. Slávnostné odhalenie pomníka 30. mája 1908. (Zdroj: Jozef Kosej) 

Szabóová skala je najstaršia prírodná rezervácia na Slovensku. Nájdete ju nad obcou Lehôtka pod Brehmi

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest