Školský „zimný“ autobus v americkom štáte Maine poháňali kone, napriek tomu bol jedným vozidlom, ktoré dokázalo vo vražedných mrazoch v roku 1930 premávať

Školským autobusom, navyše vykurovaným, nazývali domáci podivné „čudo“, ktoré premávalo v roku 1930 v severnej časti amerického štátu Maine.

Maine je najvýchodnejší štát USA. Hlavným mestom je Augusta. Na severe hraničí s Kanadou a na juhu s New Hampshire. Severná časť tohto štátu leží zemepisne vyššie, ako napríklad kanadské mesto Quebec. Zimy tam bývajú kruté dodnes. Teploty v januári dosahujú len -10 ° C do 0 ° C, v niektorých severných oblastiach štátu Maine môžu spadnúť až na -18 ° C. Podnebie je značne ovplyvňované Atlantickým oceánom.


V 30. rokoch boli tieto časti USA aj Kanady skúšané vražedne nízkymi teplotami a kým napríklad v roku 2019 teplota vo viac než dvanástich štátoch USA stihla klesnúť pod -40 °C a okamžite sa zatvorili školy a mnohé inštitúcie – pred 90. rokmi urobili obyvatelia severu Maine všetko pre to, aby sa deti do školy dostali. Keďže nebolo možné naštartovať akékoľvek motorové vozidlo, dali hlavy dohromady. Po krátkom čase postavili takýto „autobus“ pre svoje deti, aby nevymeškávali školu.


My už len dodáme, že v tých rokoch sa k zime pridal veľmi studený vietor. Dnes tento fenomén nazývame Polárny vortex. Ide o zhluk studených vetrov, ktoré dookola krúžia okolo severného a južného pólu. Držia studenú teplotu na póloch, vďaka čomu sa nerozptýli do iných častí planéty.

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest