Mercedes Benz 770 Karosa bolo vládne vozidlo, vyrobené v národnom podniku Karosa Vysoké Mýto

Dnes máličko odbočíme od autobusovej tematiky. Ale nie úplne: Vládny predvojnový nemecký reprezentačný kabriolet Mercedes 770 bol prekarosovaný v roku 1952 v Karose. Vysokomýtskom podniku, ktorý sa špecializoval na výrobu autobusov.

Alexej Čepička bol v časoch svojej najväčšej slávy skutočným postrachom. Mnohí si ho pamätáme hlavne z obdobia Čiernych barónov, tento muž však mal za prstami oveľa viac. Stačí ak spomenieme, že bol jedným z hlavných vinníkov politických procesov a ďalších hrôz 50. rokov minulého storočia. Prečo ho spomíname? Na jeho želanie bol zostrojený nádherný „vládny automobil“ Mercedes Benz 770 Karosa. Poďme však pekne po poriadku.

Kto bol Čepička?

Alexej Čepička sa po vojne sa oženil s jedinou dcérou Klementa Gottwalda Martou, čím odštartoval svoju kariéru. V rokoch 1947-1956 zastával vysoké stranícke i štátne funkcie: (1947-1948 minister vnútorného obchodu, 1948-1950 minister spravodlivosti, 1949-1950 predseda Štátneho úradu pre veci cirkevné, 1950-1956 minister národnej obrany). Čepička bol vždy kontroverzný človek. Jedni ho označovali za rozmaznané dieťa v koži dospelého človeka, ktorý musel všetko mať a iní, ako arogantného chrapúňa, ktorý rád vládol nad osudmi druhých. Isté je, že človek, ktorý prežil hrôzy koncentračného tábora, už nikdy nebol, ako predtým. Čepička prežil tábory dva – Osvienčim aj Buchenwald.

S menom Alexeja Čepičku je spojené utrpenie tisícov mladých mužov nútených slúžiť v pomocných technických práporoch (PTP), pri tzv. „Čiernych barónoch“. 
V tom čase stál Čepička ako minister národnej obrany na čele Československej ľudovej armády.

Z väzenia do Karosy

Keď sa v roku 1950 Čepička stal ministrom národnej obrany, prekvapil  svojou požiadavkou, že pre jeho rezort bude potrebné vládne vozidlo, ktoré bude na úrovni „západu“. Keďže v roku 1949 vyhrala na ženevskom autosalóne druhú cenu Tatra 600 – nádherný voz zo Sodomkových karosární, ktorý bol vzápätí podarovaný súdruhovi Stalinovi k 70. narodeninám, padla voľba práve na konštruktéra Josefa Sodomku. Malo to však jeden veľký háčik. Sodomka bol v tom čase uväznený kvôli údajným hospodárskym deliktom a pokusu o útek za hranice (proces sa konal v réžií Štb). Pre zaťa prvého robotníckeho prezidenta však ani toto nebol problém. Delikty boli odrazu prefabrikované na finančné priestupky a Sodomka bol po „odsúdení“ prepustený z väzby. A v tajnosti sa vracia do svojej továrne (ktorá bola po znárodnení premenovaná na Karosu), kde vytvorí vládne vozidlo podľa požiadaviek vtedajšej garnitúry –  Mercedes Benz 770 Karosa. 

Nikita Chruščov na návšteve ČSSR

Vládny predvojnový nemecký reprezentačný kabriolet Mercedes 770 (vozidlá Mercedes 770 boli vyrábané v rokoch 1933 až 1939) bol v roku 1952 „prekarosovaný“ vo vysokomýtskej Karose tak, aby vyhovoval komunistickým pohlavárom. Dôsledne boli odstránené všetky symboly výrobcu. Červené päťcípe hviezdy boli aj na prístrojoch na palubnej doske auta.

Tento štvordverový päť až šesťmiestny kabriolet, vyrobený v národnom podniku Karosa Vysoké Mýto, má motor vpredu a pohon zadných kolies. Radový osemvalec s rozvodom OHV a objemom 7655 cm³, vŕtanie 95 mm a zdvih 135 mm, kompresia 6,0, výkon 114 kW (155 koní) pri 3200 ot / min. Štvorstupňová prevodovka, rázvor 3750 mm, hmotnosť 2700 kg, maximálna rýchlosť 160 km / h.

Vychutnajte si ho na archívnych obrázkoch, aj na snímkach zo súčasnosti.

Foto: auta5p.eu, pinterest.com, mb770k.canalblog.com

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest