Škoda (Karosa) ŠD11 v unikátnej historickej brožúre Motokovu

Album s historickými autobusovými brožúrami patrí na našom Facebooku k najúspešnejším. Autobusu Škoda (Karosa) ŠD11 pripravili v Motokove reklamnú pre nemecký trh. Poďte si ju s nami prelistovať.

Funkčná vzorka autobusu ŠD 11 bola vyrobená už v roku 1963, prototyp vznikol v roku 1967. No a prototyp unikátneho vozidla ŠD 11.2050 opustil brány Karosy v roku 1968. V rokoch 1968 a 1969 bolo vyrobených sto jednodverových autobusov ŠD 11 „Evropabus“ (niektoré aj s ROTELOM). Sériová výroba dvojdverových vozidiel bola zahájená až roku 1974 a trvala až do konca výroby vozidiel radu Š, teda do roku 1981. Typ ŠD 11 bol v týchto rokoch vyrábaný v dvoch prevedeniach: so stropným panelom nad sedadlami (výrobca ho označoval ako kanál núteného rozvodu vzduchu a individuálneho osvetlenia) alebo s nosičom batožiny nad sedadlami (obdobne ako Karosa ŠL 11). Celkom Karosa vyprodukovala cez 2800 autobusov ŠD 11. A vy sa teraz môžete kochať krásnymi dobovými reklamnými fotografiami Motokovu. Stačí si otvoriť galériu k tomuto článku a začať „listovať“.

Pár zaujímavostí

Zaujímavý detail, tento typ mal sedadlo vodiča posunuté mierne vpravo. Dôvodom bolo umiestnenie rezervného kolesa vľavo vedľa sedadla vodiča, pristupné zvonku. Dôvod bol prostý, nakoľko tento typ mal ešte motor s prevodovkou spojený hriadeľom, podobne ako neskoršie ŠL 11/1310 a pre potreby zájazdovej dopravy potrebovalo vozidlo čo najväčší priestor pre batožiny, preto bola rezerva presťahovaná dopredu a teleso kúrenia sa presťahovalo pod jedno okno ďalej. Neskoršie typy ŠD 2040 a ŠL 1307 a 1311,mali motor spojený s prevodovkou ,tak vznikol priestor pre batožiny za prednou nápravou.

Vývoj karosérie tohto autobusu predbehol nielen vývoj motora, ale aj prevodovky a zadnej nápravy. Preto sa v prototypoch dočasne použil zahraničný motor, náprava (Leyland), aj prevodovka (ZF, Leyland). Po skúsenostiach s vývojom samonosných autobusov sa špeciálne pre Š 11 vyvinul motor ML 630. Prvá funkčná vzorka ešte používala množstvo dielov od západoeurópskych výrobcov, ale ich počet spolu s ďalšími prototypmi postupne klesal v prospech domácich firiem. V porovnaní s modelovým radom RTO mal rad Š niekoľko výhod – podlaha bola nižšia, čo uľahčovalo nastupovanie cestujúcich, a bohatšie presklenie malo pozitívny vplyv na výhľad vodiča z vozidla.

Karosa Rotel LP 30 – hotel na kolesách. Oficiálne sa nazýval Caravan-Hotel Karosa LP 30. Bol to model lôžkového autobusového prívesu, ktorý v druhej polovici 60. storočia vyrobil v niekoľkých kusoch národný podnik Karosa Vysoké Mýto.
V podstate šlo o štátnu zákazku. Ani jeden československý podnik nemohol vyrábať podľa svojich predstáv a celý proces býval pod dohľadom komunistických pohlavárov, združených do akýchsi komisií, ktoré rozhodovali, čo je dobré a čo nie pre socialistického človeka. 

Foto: Motokov, archív

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pin It on Pinterest