Škoda 706RO v Turecku

Vedeli ste, že v Turecku považovali vozidlo Škoda 706RO za autobusovú ikonu? Pátrali sme v histórii a našli zaujímavé fakty.

Nová doba

V roku 1948 v rámci nového územného usporiadania Istanbulu (ktorý sme v tom čase nazývali Konštantínopol či Carihrad) vznikli v Sisli nové garáže s kapacitou 80 autobusov, čo sa v dobe krátko po II. Svetovej vojne zdalo, ako veľkorysé číslo. Autobusová doprava mala však v tomto veľkom meste doslova raketový nástup a už o päť rokov neskôr sa uvažovalo o zdvojnásobení parkovacích miest v Sisli a tiež o nákupe nových autobusov.

Jeden z 300 československých autobusov privezených do Turecka v roku 1956

Škoda versus Mercedes

V roku 1956 nastala zaujímavá situácia, kedy sa do Istanbulu doviezla flotila dvoch typov autobusov – Škoda a Mercedes Benz. Spolu ich bolo vyše dvadsať kusov a tureckí automobiloví historici o tomto období hovoria ako o dobe, kedy istanbulský autobusový park obohatili dve značky, ktoré boli ikonami toho obdobia. Autobusov Škoda 706RO sa do roku 1960 priviezlo do Turecka okolo 300 kusov, no „hlavným stanom“ ich pôsobnosti bol Istanbul.

Nostalgické spomienky

Zaujímavé je, že pre tureckú mestskú premávku sa z Československa dovážali autobusy RO len s jednými dvojkrídlovými elektropneumaticky ovládanými dverami a väčšinou s 30 – 35 miestami na sedenie, ktoré vznikli po sklopení 7 núdzových sedačiek a využití päťmiestnej pevnej lavice vzadu a deviatich pevných lavíc pod oknami autobusu. Zaujímavosťou je tiež fakt, že „turecké“ autobusy Škoda mali zadné čelá rovné, kým bežne sa vyrábali s oblými. Autobusy Škoda boli v Turecku masívne propagované a tak ako viackrát v iných častiach sveta, kam sa vyvážali, aj v Turecku si zahrali v niektorých čiernobielych filmoch tej doby.

Škoda 706 RO v tureckom filme (video)

Otobüs Yolcuları, čiže Cestujúci v autobuse, je turecký film, natočený v roku 1961. Ide o politickú drámu o vodičovi autobusu, ktorý sa postaví proti nespravodlivosti. Film je spoločensky realistickým experimentom, ktorý odhaľuje korupciu v stavebníctve súvisiacu s dokumentom Güvenevler, ktorý sa objavil po štátnom prevrate 27. mája a ktorý je dnes označovaný ako začiatok éry pozemkovej mafie v Turecku. V zostrihu uvidíte tento autobus zvonka aj zvnútra.


Turecký filmový portál o tomto filme píše nasledovné: Cestujúcich v autobuse môžeme kvalifikovať ako jeden z najlepších filmov svojej doby. Kemal (Ayhan Işık) je vodič autobusu, ktorý kvôli rodinným problémom musel opustiť strednú školu. Sled udalostí, ktoré sa začali jeho novým postavením v Yeşiltepe, mu poskytne príležitosť stretnúť sa s láskou jeho života a tiež mu dá šancu zažiť na vlastnej koži krivdu, súvisiacu s výstavbou nových domov. Kemal sa postaví voči nespravodlivosti ako hrdina…
 Film je čiernobielou kronikou, ktorá ukazuje starý Istanbul tak, ako si ho málokto pamätá. A my dodávame, že nielen Istanbul, ale aj autobus, ktorý je dnes vzácnosťou a ozdobou každej výstavy veteránov.Celý film si môžete pozrieť TU

Historické snímky

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest