Škoda 706 RO patril k prvej generácií autobusov Novej Číny. Spočiatku ho volali „bochník“

Pôsobeniu autobusov Škoda 706 RO v Číne sme na našom portáli venovali viacero článkov. Nedávno sa nám ozval náš fanúšik Liou Siao z tejto krajiny a zaslal nám množstvo doplňujúcich informácií. Tak sme z nich pripravili nasledujúce riadky.

Vznik Novej Číny

Po druhej svetovej vojne vypukla v Číne občianska vojna medzi Komunistickou stranou Číny (Kungčchantang) a vtedy ešte vládnucimi nacionalistami (Kuomintang). Vojna skončila v roku 1949 víťazstvom komunistov. Tí pod vedením Mao Ce-tunga prevzali kontrolu nad celou pevninskou Čínou vrátane ostrova Chaj-nan. Príslušníci Kuomintangu boli donútení stiahnuť sa na ostrov Tchaj-wan a niekoľko menších priľahlých ostrovov, čo je územie dnešnej Čínskej republiky.

1. októbra 1949 vyhlásil Mao Ce-tung na pekingskom námestí Nebeského pokoja Čínsku ľudovú republiku. Alebo ak chcete Novú Čínu.

Bez autobusov

Na začiatku dejín Novej Číny bola verejná doprava v Pekingu takmer paralyzovaná a neboli k dispozícii žiadne autobusy, takže sem vláda presunula z Nanjingu viac ako 100 autobusov Dodge T234. Toto vozidlo bolo pôvodne vojenské nákladné vozidlo, ktoré zakúpila vláda Kuomintangu zo Spojených štátov počas protijaponskej vojny. Kvôli veľkému počtu boli neskôr prerobené na osobné vozidlá a používané ako autobus v Šanghaji a Nankingu. Počnúc modelom Dodge T234 by sa dalo hovoriť o prvej autobusovej generácii Novej Číny. Už čoskoro prišla posila z Československa…

Dodge T234 – verzia autobus

Keď bola založená Nová Čína, čakalo na krajinu veľké upratovanie „starého odpadu“. Prostredníctvom vzťahov so Sovietskym zväzom krajina predstavila množstvo priemyselných projektov z východoeurópskych socialistických krajín, doviezla aj mnohé autobusy a rozmiestnila ich v rôznych mestách. Od roku 1951 sa Škoda 706RO a ďalšie modely postupne distribuovali do veľkých miest ako Peking, Shenyang, Wuhan a Guangzhou.

V Číne volali československý autobus „bochník“. Jeho oblé tvary im ho pripomínali.

Škoda 706 RO ako spoločná pamäť troch generácií 

V roku 1951 bolo z Československa dovezených 25 autobusov Škoda 706RO. Karoséria bola dlhá 10,66 metra s dvojradovými sedadlami. Zmestilo sa do nich 60 osôb. Zadné rady sedadiel boli po čase odstránené kvôli zväčšeniu plochy na státie. Autobus potom odviezol 95 osôb. Dnes sa to zdá drastické, ale Čína je veľmi ľudnatá krajina a zvlášť Peking bol v tých rokoch plný ľudí, ktorí sa potrebovali prepravovať. Pretože v začiatkoch vzniku Čínskej ľudovej republiky bola priemyselná základňa pomerne slabá, nehovoriac o autobusovom priemysle, používal sa autobus Škoda 706 RO v Pekingu obzvlášť dlho. Z tohto dôvodu tvorí spoločnú pamäť troch generácií Číňanov. 

Linky

Prvá várka autobusov Škoda premávala na dvoch linkách, Jingyi (Xizhimen do Letného paláca) a Jingyong (Qianmen na cestu Yongding), ktoré majú dodnes veľký objem dopravy. Veľké množstvo ďalších vozidiel Škoda bolo dovezených v roku 1954. Počnúc druhou várkou dovezených vozidiel boli všetky zmenené na jednoradové sedenie so zväčšenou plochou na státie a kapacitou 95 osôb. Od roku 1955 Škoda 706RO postupne premávala na hlavných linkách, vrátane cesty 1 (Guang’anmen do Andingmen), cesty 2 (Chaoyangmen do ZOO), cesty 5 (You’anmen do Deshengmen), Jingshi Road (Qianmen do Shijingshan) a na ďalších linkách. Počet vozidiel sa tiež neustále zvyšoval, v roku 1956 sa zvýšil na 124 a v roku 1958 na 165.

S prívesom

Po čase k autobusom Škoda 706 RO pribudli prívesy. Ich úlohou bolo zvýšiť prepravnú kapacitu už vtedy extrémne zaťažovaných československých autobusov. Keďže prívesy boli úplne nové a zvonku vyzerali luxusnejšie, ako autobusy, ktoré ich ťahali, okamžite po zaradení do prevádzky bol v nich oveľa väčší pocit preplnenia, ako v samotnom vozidle. Ľudia si podvedome vyberali „luxus“ vlečky netušiac, že idú z blata do kaluže. Našťastie nové autobusy Škoda pribúdali a celkovo ich cesty Číny brázdilo približne 300 kusov.

Autobusy Škoda 706 RO premávali v Číne dlhé desaťročia a najazdili milióny kilometrov. Značka Škoda 706RO bola úplne vyradená a pekingskej dopravy až koncom 80. rokov 20. storočia.

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest