„Rozprávajúce“ autobusové zastávky ako prevencia pred sexuálnym obťažovaním

V Brazílii sa realizuje iniciatíva, ktorej cieľom je poskytnúť spoločnosť ženám, ktoré čakajú samy na ulici na autobus. Prostredníctvom videohovoru dostáva žena „spoločníka“ pri čakaní na svoj dopravný prostriedok. Aj takýmto spôsobom sa dá vyhnúť situácii obťažovania.

Náplňou tejto iniciatívy v Brazílii je zabrániť tomu, aby sa ženy cítili osamelo na ulici, aspoň počas čakania na autobusovej zastávke, a to prostredníctvom videohovoru: „Potrebujete spoločnosť, kým príde autobus? Pomôžeme vám.“

Nová technológia s názvom Abrigo amigo funguje len v Sao Paule, a to prostredníctvom dotykových obrazoviek umiestnených na miestach, kde sa predtým zobrazovali reklamy.

Ich dotknutím sa teraz automaticky aktivuje videohovor, ktorý ich spojí s jedným z odborníkov na riziká obťažovania.

Na niektorých dotykových obrazovkách na zastávkach verejnej dopravy sa píše: „Potrebujete spoločnosť, kým príde autobus? Pomôžeme vám“. Služba je k dispozícii od 20.00 do 5.00 h, keď je na ulici menej ľudí, a preto je riziko vyššie. Prevádzkuje ju brazílska spoločnosť Eletromidia, ktorá sa venuje „out of home“ alebo vonkajšej reklame.

Generálny riaditeľ spoločnosti Alexandre Guerrero o „Abrigo Amigo“ povedal, že „ide o iniciatívu, ktorá prostredníctvom technológie rieši dôležitý sociálny problém v každodennom živote veľkých mestských centier“.

Tímy sú pripojené na internet, majú mikrofóny a nočné kamery a ponúkajú spoločnosť až do príchodu verejnej dopravy.

Obťažovanie je problém

Podľa správy Observatória pre rodovú rovnosť v Latinskej Amerike a Karibiku (Observatorio para la igualdad de género de América Latina y el Caribe) sú hlavnými obeťami pouličného obťažovania mladé ženy. Napríklad v Lime sa stalo obeťou tejto situácie 9 z 10 žien vo veku 18 až 29 rokov. V Bogote a Mexico City zažilo sexuálnu agresiu vo verejnej doprave 6 z 10 žien. A v prípade Čile 5 z 10 žien vo veku 20 až 29 rokov uvádza, že zažili sexuálne obťažovanie na ulici.

Táto panoráma jasne ukazuje, že je potrebné nájsť riešenia na zníženie týchto čísel a sprevádzať ženy v rizikových situáciách, ako je čakanie na autobus osamote a v noci.

Abrigo Amigo

Abrigo Amigo v španielčine znamená Priateľský prístrešok. Reklamné priestory autobusových zastávok s týmto označením boli upravené na dotykové obrazovky. Tiež majú pripojenie na internet, kameru a mikrofón a dokážu zistiť, kedy osoba čaká sama na dopravu.

Po identifikácii tejto situácie sa začne hovor a žena sa bude môcť dotknúť panela, aby odpovedala. V tom momente začne rozhovor s vyškoleným bezpečnostným pracovníkom, ktorý ju bude sprevádzať až do príchodu jej autobusu a odchodu do cieľa. Potom sa obrazovka vypne a zostane billboardom.

Uskutočnené hovory sa zaznamenávajú v reálnom čase, čo umožňuje zistiť, či v danom momente nastala nebezpečná situácia alebo niečo, čo by mohlo v budúcnosti predstavovať riziko.

Služba Friendly Shelter je k dispozícii od 20.00 do 5.00 h. Teda v čase, keď sa najčastejšie zaznamenávajú rizikové situácie na zastávkach. Spočiatku sa zavádza v mestách São Paulo, Campinas a Rio de Janeiro. V posledne menovanom očakávajú inštaláciu 100 takýchto panelov na autobusových zastávkach.

Pre všetkých

Iniciatíva bude fungovať jeden rok, počas ktorého sa budú analyzovať výsledky a zváži sa možnosť jej rozšírenia do ďalších miest a dokonca aj do iných krajín. Údaje totiž jasne ukazujú, akým rizikám čelia ženy, keď sú samé na ulici.

Spoločnosť, ktorá je vlastníkom programu, uvádza, že projekt „bol pôvodne určený pre ženy, ale chápeme, že pocity zraniteľnosti sa môžu vyskytnúť bez ohľadu na pohlavie“. Preto sa videohovory začnú hneď, ako sa zistí, že osoba je sama, bez ohľadu na pohlavie.

Zdroj: infobae.com

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest