Pri pohľade na legendárny autobus „Silverside“ GM РD-3701 vás prepadne nostalgia za dobou, ktorá sa nevráti

Pri pohľade na autobus „Silverside“ GM РD-3701 môžeme s istotou a jednoznačne povedať, že takéto veci sa už nevyrábajú a už nikdy sa nebudú. Prvýkrát sa objavil na Svetovej výstave v New Yorku v roku 1939. Okamžite zaujal svojím na tú dobu nezvyčajným dizajnom v štýle Art Deco, ktorý tiež veľmi pripomínal legendárny vlak Zephyr „streamliner“.

Pred 85 rokmi

Pochmúrne, sivé dni Veľkej hospodárskej krízy sa skončili a Amerika vstúpila do novej éry. Aerodynamický štýl bol v móde všade tam, kde sa dal akýmkoľvek spôsobom uplatniť. Aj v toustovačoch. Čoskoro po predstavení sa autobus Silverside dostal do výroby a vyrábal sa takmer 10 rokov.

Strieborné línie jeho strán dlhé roky pretínali americké cesty. Jeden z najkrajších technických výtvorov ľudských rúk v celej histórii 20. storočia nastavil vektor pre ďalší rozvoj americkej konštrukcie autobusov.

„Vlakový“ dizajn

Napriek oficiálnemu názvu „Super Coach“ sa história GM PD-3701 a jeho modifikácií zapísala ako „Silversides“, resp. „Silverside“. Vlnité hliníkové prekrývacie panely na bokoch karosérie mu dodali vzhľad vtedy legendárneho vlaku Pioneer Zephyr, ktorého bočné panely vozňov boli vyrobené z nehrdzavejúcej ocele.

„Zephyr“ sa objavil v roku 1934 a vzhľad „Silverside“ výrazne podnietil záujem verejnosti o takéto dizajnové riešenia. Autobus sa blysol nielen vzhľadom. Bol vyrobený s použitím najmodernejších a najmódnejších materiálov tej doby. Na čalúnenie interiéru a sedadiel boli použité syntetické materiály, sklenené tienidlá ustúpili plastovým, aj to bola daň za módu. Ale hlavne, autobus mal klimatizáciu. Ak sa nemýlime, prvé autobusy v histórii, ktoré boli vybavené klimatizáciou, boli Silversides.

Pohon

Tento zázrak techniky a dizajnu poháňal 6-valcový dvojtaktný dieselový motor s mechanickým preplňovaním.

No najzaujímavejšie technické riešenie bolo za motorom. Pohon zadnej nápravy sa uskutočňoval cez uhlové prevodovky, z ktorých jedna bola kombinovaná s prevodovkou zadnej nápravy. Takto to vyzeralo:

Modifikácie

Štandardná kapacita bola 37 pasažierov, neskôr sa objavila rozšírená modifikácia, ktorá pojala 41 pasažierov, volala sa PDG 4101. Písmeno „G“ v názve znamenalo, že autobus bol vyrobený pre spoločnosť Greyhound. Ak tieto písmená boli „PGG“ znamenalo to, že autobus mal motor s benzínovým motorom.

Pred začiatkom druhej svetovej vojny bolo vyrobených 586 týchto vozidiel. Potom bola výroba nakrátko prerušená, ale v roku 1942 bola obnovená. Vozidlá PD-3701 vyrábané do roku 1944 boli zjednodušené, nemali hliníkové bočné ozdoby, chýbala aj klimatizácia a interiér bol vyrobený z lacných materiálov.

Hoci sa výroba Silversides zastavila v roku 1948, mnohé z týchto autobusov jazdili po amerických cestách až do začiatku 70. rokov.
V súčasnosti nestratili svoju popularitu, zachovalé exempláre sú buď zreštaurované do pôvodnej podoby, alebo prerobené na kaviarne a bary na kolesách.

Via: Saroavto

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest