Pierce-Arrow Intercity Coach – autobus pre aristokratov

Medzimestský autobus Pierce-Arrow z roku 1919 bol jedným z prvých autobusov v Amerike, ktorý mal štatút najpohodlnejší.

Spoločnosť Pierce-Arrow sa zapísala do pamäti ako jeden z najúspešnejších výrobcov luxusných automobilov ranej americkej produkcie. Ich výroba nákladných vozidiel a autobusov však nie je až tak dobre známa. Dochovalo sa veľmi málo historických prameňov. V rokoch 1909 až 1934 spoločnosť Pierce vyrábala širokú škálu úžitkových vozidiel, ktorých produkcia počas neskorých desaťročí prevyšovala produkciu osobných automobilov.

Zreštaurovaný autobus s nádychom luxusu

Toto vozidlo nieslo názov Pierce-Arrow Intercity Coach a bolo vyrobené roku 1919. Predpokladá sa, že pôvodne premávalo medzi mestami Wallace a Burke v štáte Idaho. Predtým, ako sa objavilo v kavalkáde vozidiel Pierce-Arrow na oslavách storočnice značky v roku 2001 v Buffale v štáte New York, bolo kompletne zreštaurované.  Dnes je vybavené lakovanými drevenými „delostreleckými“ kolesami s lúčmi, vzduchovými tlmičmi Druss, svetlometmi na blatníkoch, dvoma bočnými náhradnými pneumatikami, nosičom batožiny a čiernou koženkovou strechou. Podlaha je pokrytá linoleom a hliníkovým obložením. V interiéri je drevené obloženie vrátane drevených strešných líšt. Každé druhé bočné okno sa otvára kľukou na vetranie. Päť radov sedadiel v pôvodnom štýle je čalúnených kožou a maska chladiča je poniklovaná.

Toto vozidlo bolo zreštaurované do stavu výstavnej kvality. Bolo vybavené moderným hnacím ústrojenstvom a modernizovanými brzdami. Motorovú časť tvorí moderné hnacie ústrojenstvo s malým blokom Ford V8 a automatickou prevodovkou. Vpredu je pevná náprava a vzadu náprava s poloeliptickými listovými pružinami. Hydraulické kotúčové brzdy sa nachádzajú vo všetkých štyroch kolesách.

Pierce-Arrow

Pierce-Arrow bol americký výrobca motorových vozidiel so sídlom v Buffale, New York , ktorý bol aktívny od roku 1901 do roku 1938. Predchodca spoločnosti Pierce-Arrow bol založený v roku 1865 ako Heinz, Pierce a Munschauer. Spoločnosť bola známa predovšetkým svojimi predmetmi pre domácnosť, najmä jemnými pozlátenými klietkami pre vtáky. Spoločnosť neuspela v pokuse o výrobu parného automobilu v roku 1900 na základe licencie spoločnosti Overman. Napriek tomu do roku 1901 vyrobila svoju prvú jednovalcovú, dvojstupňovú motorku s motorom bez spätného chodu. V roku 1908 bola spoločnosť Pierce Motor Company premenovaná na Pierce-Arrow Motor Car Company. V roku 1914 spoločnosť Pierce-Arrow vytvorila svoj jedinečný štýlový punc, keď sa jej svetlomety presunuli z tradičného umiestnenia po stranách chladiča do rozšírených krytov tvarovaných do predných blatníkov. To poskytlo vozidlu okamžite viditeľný rozdiel v pohľade spredu alebo zboku. Spoločnosť Pierce si toto umiestnenie nechala patentovať. Znak Pierce-Arrow bol symbolom stavu , ktorý vlastnili mnohé hollywoodske hviezdy a magnáti na svojich autách. Aj autobus, ktorému sa venujeme v tomto článku patril do kategórie aristokratických vozidiel.

Nevydarená aukcia

Na prelome tisícročia nechal Ron Fawcette autobus  kompletne zrekonštruovať. V roku 2010 bol ponúknutý na predaj na podujatí Vintage Motor Cars of Meadow Brook. Odhadovalo sa, že sa predá za 80 000 – 120 000 dolárov. Prihadzovanie dosiahlo 76 000 dolárov, ale to nestačilo na uspokojenie majiteľa. Aukcia tak nebola ukončená. Autobus je údajne na predaj aj dnes.

Foto: Conceptcars

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest