Melichova skala z diaľky pripomína starú ženu s nošou na chrbte

Mohutná, 30 m vysoká zaujímavo tvarovaná skalná veža nazývaná Melichova skala čnie zo svahov na úpätí Poľany nad detvianskou osadou Skliarovo.

Tento krásny monumentálny skalný útvar  vznikol rozpadom slabého andezitového prúdu v jeho okolí. Ostalo len tvrdé jadro – Melichova skala. K jej tvaru sa viaže povesť o závistlivej žene s košom na chrbte, ktorá cestou na svadbu skamenela. Návštevníkom schádzajúcim z Poľany po chodníku popri nej zase pripomína turistu s veľkým batohom. Melichova skala je od roku 1964 prírodnou pamiatkou na výmere 0,3 ha. Zvyšok čela niekdajšieho lávového prúdu je výsledkom zvetrávania so zachovanými formami tečúcej lávy. V brale niekto vidí ťavu, niekto popustí uzdu svojej fantázie a bude tvrdiť, že nižšia skala má tvar hlavy fúzatého chlapa. Na nižšiu časť skaly sa dá vyliezť a vychutnať si nezabudnuteľný výhľad na detviansku dolinu a okolité vrchy. Lezenie na vyššiu skalu je zakázané. Výhľad z tej nižšej však stojí naozaj za to.

Foto: regionpodpolanie.sk

Názov nie je náhodný: bralo sa nachádza na pôde, ktorá oddávna patrila rodine Melichovej. Z usadlosti pod skalou však odišiel aj posledný pôvodný Melich.

Trasa na Melichovu skalu vedie od zastávky autobusu priamo v dedine Skliarovo (časť Detvy). Od zastávky je potrebné vystúpať strmým chodníkom okolo niekoľkých opustených usadlostí, neskôr po lúkach až ku skale. Sledujte modrú značku. Výstup trvá cca 40 min, s deťmi možno o pár minút dlhšie. Asi v polovici nájdete nádherný vyrezávaný kríž – typický pre túto peknú oblasť.

Od Melichej skaly môžete pokračovať na Vrch Detva a k hotelu Poľana, prípadne vrchol Poľany. Neďaleko, na okraji lesa, sa tiahne ďalší skalnatý rad Kopa (922 m). Keďže na skalách sa zachovala aj pôvodná xerotermná flóra (napr. kukučka vencová – Lychnis coronaria) a fauna, v roku 2001 vyhlásili Kopu za prírodnú rezerváciu na výmere 5,69 ha, ktorá je súčasťou Chránenej krajinnej oblasti – Biosférickej rezervácie Poľana.

Poloha

Miesto: Detva – Skliarovo

GPS: 48.59361, 19.45162

Mapa: kliknite sem ,alebo priamo na obrázok mapy

©️ google.com/maps

Foto: Jozef Martinský / Eagle’s View

Melichova skala z diaľky pripomína starú ženu s nošou na chrbte

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest