Perfektne zrenovovaný autobus Škoda 706 RTO LUX objektívom Stanislava Skuráka

Podľa mnohých patrí k najkrajšie zrenovovaným historickým autobusom bývalého Československa. Môžete sa o tom presvedčiť aj vy prostredníctvom snímok nášho stáleho prispievateľa Stanislava. Vozidlo vlastní Klub historických autobusov Bratislava. Jeho renovácia začala v roku 2011 a my musíme naozaj uznať, že vyzerá fantasticky.

Najznámejší

Známejší autobus by ste v československej histórii hľadali len ťažko. Škoda 706 RTO nahradila povojnový typ 706 RO a na dlhé roky sa stala neoddeliteľnou súčasťou vozových parkov väčšiny miest v Česku aj na Slovensku. Navyše nešlo o žiadnu nevzhľadnú krabicu, naopak RTO patrí k tomu vôbec najkrajšiemu, čo za čias socializmu československý autopriemysel vyrábal.

O novom autobuse, nasledujúcom po type 706 RO, sa začalo pomaly uvažovať už na začiatku 50. rokov. Pôvodne sa počítalo s použitím samonosnej karosérie, nakoniec ale autobus s označením RTO dostal karosériu polosamonosnú a celkovo bol modernizáciou predchádzajúceho modelu RO. Premiéru si prototyp Škoda 706 RTO odbil v roku 1956 na Výstave československého strojárstva v Brne.

LUX

Diaľková verzia „erteóčky“ – LUX bola s jedinými mechanicky ovládanými – „búchacími“ – dverami vpredu, presklenou strechou a 35 miestami na sedenie. Tento variant dostal pohodlnejšie sedačky v usporiadaní 2 + 2, v interiéri boli aj sieťky na odkladanie batožiny alebo popolníky.

Autor fotografií osobne

Foto: Stanislav Szali Skurák

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest