Obrovské UFO na Ukrajine má názov Kyjevská autobusová garáž číslo 7

Dnes vás zoberieme za zaujímavosťami z autobusového sveta k našim východným susedom.

Na východnom okraji ukrajinského hlavného mesta, kde sa v historickom susedstve mesta Darnica striedajú svieže borovicové lesy, leží skrytá pamiatka Sovietskeho zväzu, ktorá bola kedysi považovaná za najinovatívnejšiu štruktúru svojho druhu.

Hlavná budova v tvare disku pripomína obrovský lietajúci tanier – možno dokonca aj loď od spoločnosti Star Trek – ktorá núdzovo pristála uprostred obytnej oblasti Kyjeva.

Toto je Autobusová garáž číslo 7. Áno, „obyčajná“ garáž pre autobusy. Sovietsku éru poznamenala experimentálna architektúra a budova je jej neodškriepiteľným výsledkom. Neočakávaný rozsah tejto futuristickej budovy, ktorá bola otvorená v roku 1973, odrážal rozsah obživy, ktorú podporoval.

Garáž bola dôležitým uzlom pre medzinárodné, domáce a autobusové trasy v Kyjeve, s dennou prevádzkou približne 1 400 zamestnancov a 400 autobusov.

Je to nezvyčajný dizajn, ktorý bol dielom moskovského dizajnéra uvedeného ako V. Zinkevič. Štruktúra v tvare disku, známa ako „cirkus“, bola jediná svojho druhu v celom Sovietskom zväze.

Táto budova nielenže poskytla vozidlám úkryt pred extrémami ukrajinskej zimy, ale tiež pomohla uľahčiť údržbu, pretože opravárenské dielna sa nachádzali v inej časti mesta.

 „Stavba trvala osem rokov,“ povedal pre CNN Travel jeden bývalý dlhodobý zamestnanec, ktorý požiadal, aby nebol menovaný . „Bol to v tom čase najkrajší autobusový park na Ukrajine a v Európe.

„Poskytovali sme medzinárodné trasy do Československa, Moldavska, Nemecka a Poľska.“

Zvonka sa to podobá na cirkusové šapitó – no kto nebol vnútri, ten nepochopí skutočnú silu tejto budovy. Oleg Totskij, zakladateľ kyjevskej živej prehliadky Live View a hviezda ukrajinského mestského prieskumu alebo „urbextour“ hovorí, že  autobusová stanica číslo 7 bola z technického hľadiska jedinečná aj vďaka použitiu stavebných štruktúr.

Viac ako 180 oceľových nosníkov zaisťuje strechu, ktorá je nesená jedným hríbovým nosným stĺpom v strede. Garáž zohrala svoju vlastnú úlohu pri jadrovej katastrofe v Černobyle v apríli 1986, keď okolo 70 autobusov, ktoré tam boli umiestnené, bolo zrekvirovaných na hromadnú evakuáciu obyvateľov Pripjate, mesta najbližšieho k elektrárni.

Podľa jedného bývalého pracovníka sa mnohé vozidlá nikdy nevrátili po opustení zóny z Černobyľu, pretože absorbovali príliš veľa žiarenia. Zvyšok bol znovu zaradený do služby po dekontaminácii.

Nanešťastie v prípade autobusovej garáže 7 sa kolaps Sovietskeho zväzu v roku 1991 ukázal ako začiatok konca.

Najskôr boli zrušené všetky medzinárodné trasy. Potom prišla ukrajinská hospodárska kríza, ktorá trvala väčšinu 90. rokov a znamenala nedostatok peňazí na nahradenie starých a vyradených autobusov.

Terminál prežíval ešte niekoľko rokov, ale domáce trasy sa v roku 2005 zastavili, čo malo za následok obrovský pokles dopravy v budove. Garáž číslo 7 sa však úplne uzavrela až v roku 2015. Dnes sa javí opotrebovaná a zanedbávaná, pričom z nej vyrastajú početné stromy. Vo vnútri hrdzavé časti autobusov a burina zaplňujú obrovskú komoru, ktorá kedysi bola plná hluku motorov.

Zatiaľ čo príroda si jasne vybrala svoju daň, autobusová garáž zostáva jedným z najpôsobivejších príkladov sovietskeho modernizmu.

A hoci sa v roku 2018 uvažovalo o zriadení múzea verejnej dopravy práve na tomto mieste, zrejme z tohto úmyslu nič nebude. Zachovanie sovietskeho dedičstva je dosť kontroverznou témou v krajine, ktorá počas komunistickej vlády veľmi trpela. Na hladomor, deportácie, Černobyľ, represie a totalitarizmus sa nezabudlo a tieto modernistické budovy slúžia iba ako výrazná pripomienka tragickej minulosti.

Za pomoc s písaním článku a s fotografiami patrí naše obrovské poďakovanie Olegovi Totskému.

Zdroj / foto: Oleg Totskij, Pavlo Fedykovič, Eduard Križanovskij, edition.cnn.comurbextour.com, Kyivpastrans 

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest