Miesto, kde umierajú autobusy

Počuli ste niekedy o cintoríne autobusov? Nie? Takto sa nazýva miesto, kde v tichu stoja stovky autobusov a čakajú, kedy  sila prírody nadobro ukončí ich existenciu na tomto svete.

Cintorínov autobusov je na svete viac. My vás dnes pozývame na smutnú prehliadku cintorína v Írsku, o ktorom sa veľmi nehovorí.

Zberateľ či mafián?

Celý príbeh sa pritom začal takmer nevinne a navyše s ušľachtilou myšlienkou. Miestny zbohatlík, ktorého dnes nik nenazve inak, ako mafián bol po celý život posadnutý starými autobusmi a tak chcel na obrovskej lesnej čistinke vytvoriť okázalé múzeum, kde by návštevníci mohli obdivovať trebárs aj autobus, čo ich kedysi dávno vozil do školy. Autobusy zhromažďoval niekoľko rokov a odvážal ich do „svojho“ lesa. Keď sa však o neho začala príliš zaujímať polícia, jednoducho zmizol. Vyparil sa a dodnes o ňom nikto nič nevie. Obyvatelia blízkej dediny síce vravia, že už je dávno mŕtvy, no oficiálne je prehlásený za „muža na úteku“.

Územie je obklopené plotom a stožiarmi s videokamerami, ktoré navodzujú pocit zabezpečenia objektu. Falošný. V plote je plno dier a ani jedna z kamier už dávno nefunguje. Aj vďaka tomu sa za plot pred časom dostal žurnalista Alexander Belenkiy (secret travel) a nafotil nasledujúce mrazivé zábery. A my sme ich kedysi pridali na našu facebookovú stránku ako zvláštne memento…

Kells Transport Museum

Presne tak: Oficiálny názov tohto miesta je Kells Transport Museum. Ale v žiadnom turistickom sprievodcovi nie sú o ňom absolútne žiadne informácie.

My sme už pred troma rokmi našli miesto, kde Kells Transport Museum „sídli“. Nie je vôbec problém sa k nemu dostať ( samozrejme, ak navštívite Írsko ). Pôvodne sme vedeli len to, že toto miesto sa nachádza blízko mesta Cork (cca 20 – 25 minút jazdy po úzkych cestách medzi farmami blízko mesta). A tak sme otvorili Google Earth a centimeter po centimetri hľadali. Výsledok sa dostavil. Cintorín sa na google mapách sa opäť honosne predstavuje ako Kells Transport Museum (pod týmto menom vám ho Google aj vyhľadá) „Múzeum“ malo aj vlastnú stránku kellstransportmuseum.com, no na prvý pohľad bolo vidno, že sa o ňu nikto nestaral. Informácie neboli pekných pár rokov aktualizované. A tak už dnes ani na adrese stránky nenájdete nič.

Kompletné video od Tandem Photography NI si môžete pozrieť TU

©️ Tandem Photography NI

Rovnako toto múzeum nenájdete v žiadnom turistickom sprievodcovi a ani na oficiálnych stránkach Corku. Podarilo sa nám tiež vypátrať meno majiteľa. Podľa všetkého sa volá Michael Grimes a je neustále „na cestách“. Miestna polícia (Garda) tvrdí, že múzeum je uzavreté z dôvodu vandalizmu, nakoľko pred rokmi pár aktivistov podpálilo pár autobusov. Tento akt síce verejne odsúdilo aj vedenie mesta, no pre záchranu autobusov neurobil nikto nič. A tak dodnes platí, že ak si chcete toto smutné miesto vyfotografovať, musíte spáchať trestný čin – vojsť bez povolenia na súkromný pozemok cez dva ploty. Polícia je však k takýmto priestupkom benevolentná…

Foto: Secret Travel, leesider, Александр Беленький,

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest