Lauster MF 60 sa podobal na autobus aj na lokomotívu. V skutočnosti bol mobilným testovacím zariadením

V roku 1975 skonštruovala spoločnosť Lauster pre Bundeswehr najväčší samohybný dynamometer na svete. Jeho výkon zodpovedal 1850 konským silám (hp). Dostal názov MF60, mal pohon 8×8. Hoci má k autobusom ďaleko, pridávame článok aj o ňom, nakoľko je výsledkom nášho pátrania po odpovedi na jednu otázku od vás.

Jedného rána nás v pošte čakal zaujímavý obrázok s ešte zaujímavejšou otázkou. Písal náš fanúšik Karel Kroupa: „Přátelé, narazil jsem na tuhle fotku. Nevíte, co táhne za sebou obrněný transportér? Mně to připadá jako nějaký obří autobus, ale fakt nevím.“ A k textu bola pripojená táto snímka:

Tak sme si dali úlohu, že to zistíme.

Lauster MF-60 je veľmi zvláštna vzácnosť v Nemecku, ktorá slúži ako „ mobilné testovacie stanovisko.“, Ide o vozidlo, v ktorom inžinieri a technickí pracovníci priamo na mieste spontánne testovali iné vozidlá, hlavne vojenské. Dynamometer je podľa slovníka prístroj na meranie síl, silomer. V podstate tak tento mobilný testovací systém meral jazdný a brzdný výkon kolesových a pásových vozidiel a skúšky prebiehali v rôznych simuláciách zaťaženia.

Lauster, ktorý je z vonkajšej strany (15,4 metra dlhý, 3,6 metra široký a 4,5 metra vysoký) je impozantný gigant s vlastnou hmotnosťou 80 ton a je aktivovaný pripojením (napríklad) k nákladnému vozidlu. Keď sa testované vozidlo pohybuje, kolos potom môže napríklad skontrolovať výkon motora vozidla vpredu a okamžite zaznamenať tieto namerané údaje. Natrafili sme ešte na technické informácie (bez záruky): impozantné pneumatiky 21.00-25 poháňajú dva motory Leopard 1, ktoré pôsobia na generátory s výkonom 600 KVA a vyrábajú elektrinu pre štyri elektrické trakčné motory s výkonom 240 KW. Maximálne rýchlosti sú 70 km / h dopredu aj dozadu. Vo výbave je tiež 40 t navijak s 330 m lanom.

Zdroj: multi-board.com , treff.bundeswehr.de

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest