Krauss-Maffei KML 110: povojnový autobus s predvojnovým dizajnom

Po vojne si spojenecké mocnosti uvedomili, že autobusy sú kľúčovým prvkom pri obnove siete verejnej dopravy, a poverila spoločnosť Krauss-Maffei výrobou mestských aj medzimestských autobusov.

Po vojne…

Krauss-Maffei bola spoločnosť založená v Mníchove v roku 1931, ktorá vyrábala nákladné vozidlá aj lokomotívy. Počas vojny vyrábala rôzne obrnené vozidlá, z ktorých najznámejší bol Sd. Kfz. 7 s polopásovým pohonom, ktorý mohol prepravovať 12 vojakov a ťahať 88 mm delostrelecký kanón.

Vďaka spoľahlivosti nákladných vozidiel sa stala víťazom výberového konania na dodávku autobusov verejnej dopravy po ukončení vojny. Časový tlak nedovoľoval experimenty. Nové autobusy boli predvojnového dizajnu, ktorý sa vyznačoval samostatnou karosériou a rámom. Napriek tomu autokar Krauss-Maffei KML (Krauss-Maffei Lightweight) 110 z roku 1954 vyzeral celkom dobre…

Jedinečnosť konštrukcie

Začiatkom 50. rokov 20. storočia viacerí výrobcovia autobusov testovali modely s polomonokokovou karosériou s namáhaným rámom. Tie totiž boli oveľa ľahšie a lacnejšie na prevádzku ako modely s ťažšou karosériou na ráme. Spoločnosť Krauss-Maffei predstavila model KML 110, ktorý bol okrem karosérie s namáhaným rámom jedinečný aj v niekoľkých ďalších aspektoch…

Karoséria bola tvarovaná s ohľadom na aerodynamiku a podrobená prísnym testom v aerodynamickom tuneli. Výsledná uzavretá karoséria, ktorú obteká vietor, pripomína vozidlá Hudson alebo Nash z tej istej éry.

Jedinečný bol aj motor – vzadu umiestnený 8,0-litrový vzduchom chladený dieselový motor Deutz V6 s výkonom 125 koní.

Avantgardná karoséria s oblým aerodynamickým tvarom bola predstavená možno príliš skoro, pretože model 110 bol pomerne rýchlo nahradený modelom KM 125 s tradičnejšou karosériou.

Krauss-Maffei dodnes podniká, hoci už nevyrába autobusy. Hlavná spoločnosť teraz vyrába vstrekovacie stroje, ale pobočka Krauss-Maffei Wegmann vyrába lokomotívy a obranné zariadenia, medzi ktoré patria tanky a vozidlá pre samohybné delostrelectvo.

Zdroj: JIM BROPHY

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest