Koľajový autobus M 120 (Praga NŽ) bol prvým železničným motorovým vozidlom určeným na osobnú dopravu

Z histórie koľajových autobusov v Československu

V období 1. československej republiky sa prejavili snahy o motorizáciu miestnych železničných dráh. Priekopníkom v tomto smere sa stala automobilka Praga, ktorá z vtedy bežného cestného autobusu Praga NO, vyrobila v roku 1927 motorový vozeň M120.001. Voz bol schopný vyvinúť rýchlosť až 40km/h (niektoré pramene uvádzajú až 60km/h) a bol vybavený motorom s výkonom 55 koní. Konkurencia sa nedala zahanbiť, a tak toho istého roku vyšiel z brán Škodovky prototyp motorového vozidla M120.101, ktorý bol postavený na základe cestného autobusu Škoda 550. Ministerstvo železníc definovalo koľajový autobus ako dvojnápravový motorový vozeň ľahkej stavby, s jednou hnacou nápravou, výkonom motora 100 – 120k a celkovou maximálnou hmotnosťou 15 ton. Nevýhodou týchto koľajových autobusov bolo, že boli jednosmerné, pre jazdu späť sa muselo riešiť ich otočenie. Vozidlá zo Škodovky boli preto vybavené ručnou točňou.

M 120.0

Motorové vozidlo rady M 120.0 (označenie výrobcu Praga NŽ ) bolo vyrobené v roku 1927 v ČKD Praha pre Československé štátne dráhy . Jediný kus, označený ako M 120.001, bol prvým železničným motorovým vozidlom z ČKD a bol určený na osobnú dopravu na miestnych tratiach. Vychádzal z konštrukcie autobusu Praga NO, preto bol nazývaný (spoločne s niekoľkými ďalšími radmi) ako „koľajový autobus“.

Konštrukcia

Vozidlo radu M 120.0 bolo dvojnápravovej ľahkej konštrukcie. Malo štvorvalcový, liehobenzínový motor Praga N, so zdvihovým objemom 6 082 cm³, umiestnený v prednej časti pod samostatnou kapotou. Prenos výkonu na jedno dvojkolesie bol zaistený štvorstupňovou mechanickou prevodovkou . Do vozidla sa vstupovalo dvoma dverami cez stanovisko rušňovodiča, ktorý sedel v pozdĺžnej osi vozidla. Autobusová karoséria pochádzala z továrne v Studénce . Vzhľadom na autobusový pôvod bol automobil série M 120.0 jednosmerný a na konci jazdy musel byť prácne otáčaný. Vozidlo nebolo vybavené toaletou.

Vývoj, výroba a prevádzka

Motorové vozidlo M 120.001, vyrobené v roku 1927 v ČKD , bolo jedným z prvých pokusov o výrobu motorových vozidiel v Československu. Jeho priamym konkurentom boli motorové vozidlá radu M 120.1 zo Škody Plzeň aj s autobusovou skriňou. Spoločne s prototypom M 120.101 bolo vozidlo M 120.001 skúšané na juhomoravskej železničnej trati Hodonín-Zaječí , neskôr na Slovensku. Ďalej na trati Ostrov nad Ohří – Jáchymov a inde. Potom jazdilo na trati Kopidlno – Bakov nad Jizerou . Koľajový autobus bol odstavený v roku 1936 , k administratívnemu vyradeniu došlo o 10 rokov neskôr.

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest