Karosa ŠL11 ako pojazdná kaviareň Кофейбус

Pokračujeme v písaní článkov o pôsobení československých autobusov v ukrajinskom Kyjeve. Včera sme si predstavili pojazdnú kaviareň Škoda 706 RTO Кофейбус, Dnes to bude Karosa ŠL11.

Pripomíname: Projekt CoffeeBus (Проект Кофейбус) vznikol pred niekoľkými rokmi v ukrajinskom Kyjeve. Jeho cieľom a hlavnou myšlienkou bolo zachovať staré a odpísané autobusy značky LAZ, z ktorými sa spájalo detstvo mnohých obyvateľov Ukrajiny a dať im druhú šancu. No postupom času sa neostalo len pri LAZoch. Do flotily autobusov Кофейбус patrilo niekoľko slávnych značiek. Medzi nimi tu boli aj Škoda 706 RTO a Karosa ŠL 11. „Otcom“ projektu sa stal pán Vadim Navrockij (Вадим Навроцкий). Partička nadšencov okolo neho sa viac ako pred desiatimi rokmi pustila do práce. Výsledkom boli útulné pojazdné kaviarne, vytvorené z autobusov.

Karosa ŠL11 Кофейбус

K autobusom LAZ neskôr pribudol Ikarus a tiež naša Karosa ŠL11. Tú našli v žalostnom stave v súkromných rukách.


Plány s ňou boli smelé. Vznikol grafický návrh (úplne prvá fotografia). Vytvoril sa základný farebný nástrek, ktorý bol z návrhom takmer zhodný. Autobus bol predstavený v roku 2015 na najväčšej retro prehliadke historických automobilov na Ukrajine – v Kyjeve na OldCarFest.


Vzbudil zaslúženú pozornosť, no potom sa niečo stalo, lebo namiesto dotiahnutia základných farebných kontúr grafiky sa autobus polepil fóliou, ktorá už bola úplne iná. Ako patriotov nás môže tešiť, že autobus bol polepený spomienkami na život v Československu – od žuvačiek Pedro, cez vojaka Švejka, trojkorunovú či 40 halierovú známku, až po motív Motokovu, ktorý tieto autobusy vyvážal. Dokonca pod logom Кофейбус vpredu sa nachádza názov ČESKOSLOVENSKO.

Rozhovor

Fotografie v tomto článku máme od pána Vadima Navorockého, ktorý mal hlavné slovo pri renovácii tohto autobusu.
Sám k tomu hovorí: „Na Ukrajine je údajne len jeden jediný kus tohto typu autobusu a tak som bol neskonale šťastný, že sa nám ho podarilo získať. Bol v havarijnom stave a tak sme sa ihneď pustili do práce. Keď som priateľom ukazoval fotografie, smiali sa, lebo nevedeli, kde to má predok a kde zadok. Ale, ruku na srdce, koľkí z vás sedeli v autobuse, ktorý má prednú časť karosérie identickú so zadnou?“
Pôvodný autobus bol naozaj v žalostnom stave a Vadim túžil po tom, aby sa autobus predstavil už v roku 2015 (v apríli) na OldCarFeste v Kyjeve: „Museli sme to stihnúť!“ hovorí: „Ja som už vopred zaslal pozvánku českému aj slovenskému veľvyslancovi na Ukrajine.“
Dátum prehliadky veteránov sa blížil, no hoci dostal autobus novú farbu, motor sa nepodarilo spojazdniť. A tak bolo vozidlo na výstavisko dotiahnuté na tyči za traktorom Kamaz.

Na OldCarFeste

„Karosa upútala jednoznačne pozornosť a keď sa prehliadka veteránov skončila, utvrdilo ma to, že musí čím skôr dostať nové srdce – motor,“ hovorí Vadim.
Nič však nie je tak jednoduché, ako to na prvý pohľad vyzerá. Problémy nerobil len motor, ale aj farba. ktorá už po pár mesiacoch vyzerala hrozne. Vtedy sa rozhodlo, že bude autobus polepený fóĺiou s retro spomienkami na štát, ktorý už neexistuje – na Československo. A tak vlastne začala púť k novej podobe CoffeBusu,

Renovácia autobusu

Na to, aby sa stal z vraku autobus pre ľudí, bolo potrebné vynaložiť obrovské úsilie…

„Československý“ polep

Konečná verzia však už nebola o nástreku, ale o zaujímavom polepe, ktorý si predstavíme detailne:

Finálna úprava priniesla ovocie

Obrovská vďaka za pomoc s písaním článkov a fantastické fotografie pre: Vadim Navrockij (Вадим Навроцкий), Проект Кофейбус, Кофейбус

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest