Ikarus C83: jedinečný maďarský prototyp autobusu pre Kolumbiu

Je tomu už 20 rokov, ako bol vyrobený prototyp autobusu so zvláštne usporiadanými dverami, ktorý mal premávať v hlavnom meste Kolumbie – Bogote.

Kĺbové mestské autobusy Ikarus 280 série si pravdepodobne pamätáte mnohí. Svojho času nám tieto autobusy dodávali Maďari vo veľkom množstve. Na jeho základe mal vstať ako fénix z popola úplne nový autobus so zmeneným dizajnom a zadnou nápravou, ktorá nebola v zákrutách riadená.

Veľký projekt pre systém BRT

V 90. rokoch sa závod Ikarus zúfalo snažil hľadať nové predajné trhy, pretože Rusko nemalo záujem o nové autobusy. Na konci milénia vznikol projekt, určený výhradne pre Kolumbiu. Respektíve pre jej hlavné mesto. V Bogote totiž existuje sieť  autobusov (metrobus), ktoré premávajú v systéme BRT. Autobusy sa v systéme pohybujú po samostatných jazdných pruhoch a zvláštnych cestách a cestujúci nastupujú a vystupujú zo špeciálnych nástupíšť – perónov. Na týchto trasách sa používajú „sólo“ autobusy a kĺbové autobusy (harmoniky) pozostávajúce z dvoch a troch vozňov. S tým je spojené aj umiestnenie dverí. Tie musia byť v určitej výške nad zemou. A boli to hlavne dvere, ktoré zaujali každého, kto videl prototyp Ikarusu pre Kolombiu s označením C83.

Unikát

V roku 2001 bol ukončený jeden z najväčších vývojov Ikarusu po strate socialistických trhov. Šlo o 18 metrový prototyp autobusu vyrobený pre systém TransMilenio v Južnej Amerike. Zaujímavosťou je, že osobné dvere na ľavej strane autobusu boli navrhnuté pre vysoké nástupištia (4 dvojkrídel). Ako sme spomínali, v dopravnej spoločnosti TransMilenio mal autobus premávať na uzavretej trati oddelenej od druhej dopravy. Na pravej strane vozidla boli nainštalované 1-1 dvere s mechanickým ovládaním, ale tieto mali byť použité len v termináloch alebo v prípade nebezpečenstva.

Technické parametre

Dôležitým znakom kolumbijského Ikarusu bol obrovský strešný kryt. Ukázalo sa, že šlo o úložný priestor pre plynové fľaše, Plyn bol určený pre motor, ktorý tentokrát nejazdil na naftu. Mal názov Rába Deltec G10 DE-UTSLL. 10,35 liter s výkonom 233 kW jazdil na stlačený zemný plyn. Celkový objem nádrží na streche bol 1176 litrov (8 X 147 litrov). Náprava prívesu už nebola riadená. Vzhľadom na nápravu a zaťaženie pneumatík ju nahradili zdvojenými pneumatikami na polnápravách, pretože povolené zaťaženie riadiacej nápravy mohlo byť len 7500 kg.

V roku 2001 Ikarus vyrobil iba dva kusy C83. Jeden pracoval v Bogote pre operátora TransMilenio. Druhý zostal v Maďarsku, kde bol prerobený na 4-dverový kĺbový autobus a využívaný lokálne.

Foto: Ikarus

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest