Ikarus 55 – prečo ho volali raketa? Odpoveď vás možno prekvapí

Ikarus 55 bol autobus s nezvyčajným profilom. Málokto však vie, prečo bol prezývaný „raketa“. V tomto článku sa dozviete nielen odpoveď na túto otázku, ale sa tiež s nami pozriete do motorového priestoru tohto autobusu,

Maďarská spoločnosť „Ikarus“ v rokoch 1953 až 1972 vyrábala rad autobusov „Ikarus 55“ určených pre medzimestskú dopravu. Boli dodávané predovšetkým do socialistických krajín východnej Európy a ZSSR. Novodobá história svedčí o tom, že Ikarus 55 Lux určený pre medzimestskú dopravu sa stal vynikajúcou pamiatkou priemyslu Maďarskej republiky, príkladom vysokej profesionality tvorcov tohto vskutku legendárneho modelu.

„Krstným otcom“ autobusu je hlavný inžinier spoločnosti Belo Zerkovich. Vo svojom dnes už legendárnom modeli veľmi úspešne spojil tri podľa neho najdôležitejšie kritériá, ktoré boli nasledujúce:

  • Poskytovanie maximálneho pohodlia pre cestujúcich, čo znamenalo ochranu proti hluku, mäkké odpruženie, pohodlné ubytovanie pre osoby a batožinu, dobrú viditeľnosť a prítomnosť vhodných podmienok na nastupovanie a vystupovanie.
  • Výkonové charakteristiky. Vývojár ich označil ako stabilitu v zákrutách, ovládateľnosť aj rýchlostné parametre, ktoré by mali byť porovnateľné s vlastnosťami osobných vozidiel.
  • Ekonomika výrobných procesov.

Inovatívny

Autobus mal skutočne veľmi nezvyčajný profil. Štrukturálne „Ikarus 55 Lux“ stelesňoval pokrokový, inovatívny vývoj tej doby. Takže mal naftový motor umiestnený v zadnej časti autobusu. Toto usporiadanie umožnilo ochrániť cestujúcich pred zápachom výfukových plynov. Autobusy tejto série boli navyše mimoriadne spoľahlivé. Bez väčšej opravy dokázali prejsť takmer 1 000 000 km.

Motor

Spočiatku boli Ikarusy 55 vybavené motormi Csepel D-613 s výkonom 125 koní, ktoré boli neskôr nahradené motormi s veľkým objemom (8 275 m³) aj vyšším výkonom – 145 koní, Csepel D-614. Mali hydraulickú spojku a päťstupňovú prevodovku. Prototypový motor bol čiastočne chladený vzduchom prichádzajúcim zhora zo strešnej štrbiny cez úzke potrubie umiestnené v strede zadného panela, ale kvôli zadnej polohe motora mal tiež veľký význam chladiaci ventilátor.
Od roku 1954 sa na streche modelu objavil charakteristický aerodynamický prívod vzduchu, ktorý poskytoval optimálny prietok chladeného vzduchu do motora v pomere k rýchlosti pohybu. Vzduch vstúpil do motora potrubím umiestneným v priestore medzi priehradkou v priestore pre cestujúcich a zadným panelom.

Prečo raketa?

Vodiči tento autobus pre nezvyčajný vzhľad, hlučný motor, prítomnosť „zvláštneho“ umiestnenia výkonného svetlometu (na vrchu čelného skla) nazývali „vysávač“, alebo často aj „raketa“. Tieto prezývky dostal, pretože do určitej miery vyzeral ako veľmi populárny vysávač s názvom „Raketa“, sériovo vyrábaný v ZSSR a vyvážaný aj za hranice.

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest