Hispano – Suiza: autobus, ktorý oslavuje storočnicu

Vďaka nadšencom autobusovej dopravy a autobusov samotných dnes môžeme obdivovať modely, ktoré by sa zachovali len na nekvalitných čiernobielych fotografiách, respektíve by ich nadobro pomleli kolesá času. Takto sa môžeme pokochať pohľadom na autobus Hispano – Suiza, ktorý oslavuje storočnicu.

Vznik automobilky Hispano – Suiza (v preklade Španielsko – švajčiarsky) má na svedomí kapitán španielskeho delostrelectva Emilio de la Cuadra. Tento vojak založil v roku 1899 malú automobilovú továreň. Jeho snom bolo používať elektrickú energiu v kombinácií so spaľovacím motorom. Po niekoľkých zlyhaniach ho švajčiarsky inžinier Marc Birkigt presvedčil, aby sa venoval výlučne spaľovacím motorom. Tak vznikli základy spoločného španielsko – švajčiarskeho podniku Hispano – Suiza. Výrobne sa továreň spočiatku zamerala na luxusné osobné automobily, no už v roku 1920 mala v portfóliu aj výrobu autobusov.

Autobusy Hispano – Suiza sa vyrábali výlučne na zákazku pre záujemcov s dostatočným množstvom peňazí, ktorí chceli podnikať v rýchlo sa rozvíjajúcej autobusovej doprave. Zaujímavosťou bolo, že budúci majiteľ autobusu zaplatil len určitú časť jeho ceny. Potom sa zmluvne zaviazal vyplácať spoločnosti Hispano – Suiza časť so svojich ziskov. Jednalo sa tak o praveký leasing, pri ktorom boli obidve strany spokojné, nakoľko táto zmluva zanikla, ak zisky rozdelené spoločnosťou sa rovnali cene vozidla plus úroku. Model na fotografiách má drevenú karosériu a jeho zvláštnosťou je, že palivová nádrž bola umiestnená na streche. Palivo sa odtiaľ gravitáciou dostávalo k motoru.

Na streche však boli okrem nádrže nainštalované aj lavice na sedenie pre ďalších cestujúcich. Aj po rokoch je tento zreštaurovaný autobus nádherný.

Foto: Empresa Cuiña

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest