Tesárska roklina a Dúpence sú skvelým miestom na rodinný výlet s deťmi

Neďaleko obce Hontianske Tesáre sa nachádza zaujímavá roklina, ktorá určite stojí za pozornosť. V priebehu tisícov rokov sa tu potok predieral pomedzi vulkanické podložie a prerezal v ňom síce krátky, ale o to zaujímavejší kaňon. Väčšiu časť roka má tento potok slabý prietok a tak sa dá suchou nohou prejsť až pod jeden zo štyroch vodopádov, nachádzajúcich sa v tejto rokline.

Mnoho turistov navštívi len túto skalnatú časť, ale roklina pokračuje v smere toku oveľa vyššie. Ak tam pôjdete s deťmi, tak spolu zažijete kopec zábavy pri zliezaní strmých svahov, preliezaní popadaných kmeňov stromov, či skákaní po veľkých balvanoch.

Dúpence

Pri návšteve rokliny určite nevynechajte ani návštevu skalných skrýš, tzv. Dúpence, ktoré sa nachádzajú v blízkom okolí. Hovorí sa, že ich vyhĺbili mnísi ako meditačné komory. Alebo že majú mimozemský pôvod. Pravda je však inde. Ide o dávne úkryty, ktoré ľudia vysekali do mäkkej horniny v čase tureckých nájazdov. Turci plienili slovenské obce desiatky rokov, ľudia si preto vybudovali stovky takýchto skrýš. Napríklad centrum Krupiny je podkopané celé. Niekde sú vytesané z horniny aj postele a stolíky. Dúpence v Hontianskych Tesároch sú asi najznámejšie. Ale väčšina ľudí o nich ešte nikdy nepočula. Volajú ich tiež osemdierky.

Lokalita je prístupná po červeno značenom turistickom chodníku z obce Hontianske Tesáre. Do obce sa môžete zviezť priamo zo Zvolena našimi autobusmi bez prestupu napríklad linkami číslo 611408, 611409 či 605402.

Zdroj a foto: Jozef Martinský / Chcek the Eagle

Tesárska roklina a Dúpence sú skvelým miestom na rodinný výlet s deťmi

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest