Fowler Landliner RV-41 najúžasnejší autobus z Austrálie vyrobili pred 77 rokmi

V roku 1944 navrhol Roy Weber nezvyčajný šesťkolesový autobus s názvom Landliner pre austrálske autobusové linky Dysons Peninsula Motors. Vozidlo malo vpredu dvojnápravový otočný podvozok. Postavili sa tri exempláre. Jeden bol po niekoľkých rokoch prevádzky prerobený na príves.

Vývoj cestných vozidiel verejnej dopravy sa vyvíjal rôznymi smermi. Niektoré riešenia boli geniálne a niektoré vyvolávali úsmev. No a niektoré úžas…

Koncept „oddelenosti“

Myšlienka autobusov, u ktorých by kabína cestujúcich bola oddelená od kabíny vodiča a hnacej časti s motorom rezonovala minimálne desaťročie v hlavách návrhárov a konštruktérov po celom svete. V Československu bol známy prototyp návesu Karosa NO, podobné vozidlá premávali (napríklad na Kube dodnes premávajú) v rôznych častiach sveta – v ZSSR, Rumunsku, na Strednom Východe, v severných štátoch USA a podobne. Najzaujímavejší autobus takéhoto typu premával v Austrálii. V prípade modelu, ktorý si predstavíme, bol od motorovej časti oddelený aj vodič.

U protinožcov

Austrália železnice takmer nepoznala. Krajinu však pretínajú tisíce kilometrov ciest, ktoré spájajú odľahlé miesta tohto kontinentu. Najznámejšia je diaľnica 87 naprieč celou Austráliou. Už v štyridsiatych rokoch minulého storočia bol navrhnutý jedinečný autobus s úžasným dizajnom: Fowler Landliner RV-41. Jeho príbeh sa začal v roku 1945. Konkrétne 29. októbra, kedy bol uvedený do prevádzky rok potom, ako bol navrhnutý jeho koncept. Jeho dĺžka bola 13,7 metra  a predná časť bola uchytená k dvojosovému ťažnému  aktívnemu podvozku, vybavenému dvoma motormi Ford. Všetky pohony ovládania, vrátane bŕzd boli hydraulické. Brzdový systém bol dvojokruhový s oddelenými okruhmi pre ťahač a náves + náves mal núdzový brzdový systém. Spočiatku bolo v autobuse 30 miest na sedenie. O to vyššia kapacita bola v ňom na státie. Postupne sa ergonomicky „čarovalo“ s priestorom. Počet miest na sedenie sa zvýšil z 30 na 44.

Hľadanie optimálnosti

V roku 1946 bola kapacita tohto autobusu až 120 ľudí (vrátane miest na státie). Behom ďalších rokov sa však experimentovalo tak so sedadlami pre cestujúcich ako aj s vnútorným priestorom a jeho vybavením (bar, wc, sklopné sedadlá, dokonca čajovňa a malý salónik).  Do roku 1948 premával tento autobus viac menej úspešne celou krajinou, no v dôsledku nedostatku financií boli z neho väčšinou demontované luxusné časti (údajne kvôli vyššej obsaditeľnosti a znižovaniu nákladov na palivo). 

Z autobusu kamión

Spoločnosť, ktorá autobus prevádzkovala,  však zaťažovali aj súdne spory napríklad kvôli kritike hydraulického systému už na konci roka 1947. Vtedy parlamentný výbor pre dopravu odporučil renovovať stroj mechanickým ovládaním. A tak vozidlo postihol v roku 1948 ťažký úder. Vzhľadom na kritické stanovisko k hydraulickému systému riadenia predného podvozku rozhodnuté o prestavbe autobusu na príves. Na jeho ťahanie bol vybraný kamión s názvom Foden prime mover F1. Súprava sa v tejto konfigurácii používala do 18. októbra 1963, kedy bola oficiálne vyradená z prevádzky.

Potom bol náves pre cestujúcich zrekonštruovaný na nákladný a vozidlo ešte niekoľko rokov využíval nový majiteľ k preprave materiálov po kontinente. Údajne až do roku 1968. Ďalší osud prívesu / autobusu nie je známy, ale pravdepodobne bol zošrotovaný. Spoločnosť Dysons Peninsula Motors používala množstvo atypických autobusov na mieru. Tento bol však najzaujímavejší.

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest