Drögmöller Euro Pullman: Rolls Royce autobusovej dopravy

Drögmöller bol nemecký výrobca autobusov založený v roku 1920 Gotthardtom Drögmöllerom. Vyznačoval sa kvalitou, eleganciou a príjemnými detailmi v každom vozidle. Charakteristickým znakom značky boli autobusy zamerané na turistické služby, kde bola hlavným hrdinom viditeľnosť. Po desaťročiach výroby zatvorila továreň svoje brány v roku 2005 a zanechala po sebe dedičstvo hodné preskúmania.

Dnes sa zameriame na model zo začiatku 70. rokov, Drögmöller Euro Pullman. Autobus, ktorý má naozaj zaujímavý vzhľad, čo svedčí o starostlivosti nielen o estetiku, ale aj o kvalitu poskytovanú cestujúcim a posádke. Ak vezmeme do úvahy dobu, keď bol Euro Pullman uvedený na trh, a pozrieme sa späť na to, čo v tých rokoch ponúkali iní výrobcovia, veta, ktorú vymysleli fanúšikovia značky, je asi presná podľa vnímania každého z nich: „Rolls Royce pre osobnú dopravu“.

Po stopách reklamnej brožúry

V literatúre sa tento autobus spomína len sporadicky. Na internete o ňom nájdete tiež veľmi málo. Vďaka historickej brožúre zo 70. rokov vám však môžeme sprostredkovať naozaj zaujímavé informácie.

Zážitok z autobusu

Touto novou konštrukciou Drögmöller pokračuje v tradícii výstavby moderných, dobre vybavených zájazdových autobusov. Takto bol teraz vytvorený tento turistický autobus DRÖGMÖLLER Europullman s novým, moderným štýlom, ktorý zohľadňuje veľké množstvo skúseností. Je to elegantný, dobre navrhnutý a funkčný turistický autobus, ktorý je vyrobený pre špeciálne potreby, ktoré dnes cestujúci vyžadujú. Konštrukčné novinky sú umiestnené tak, aby nikomu nebránilo užiť si výlet. Pre podnikateľa je DROGMOLLER-Europullman vozidlom s osvedčenou hospodárnosťou a znakom uspokojenia vysokých nárokov svojich zákazníkov. Pre cestujúceho ide o progresívny autobus, ktorý robí z výletu nezabudnuteľný zážitok.

Interiér a vybavenie

Pre Drögmöller-Europullman sa používajú osvedčené podvozky Mercedes-Benz O 302 12 R s výkonom 192 k a O 302 13 R s výkonom 192 k alebo 240 k. Oba so vzduchovým odpružením a posilňovačom riadenia. Vozidlá sú vybavené sklopnými sedadlami 47 a 51. Vďaka starostlivému odhlučneniu je priestor pre cestujúcich tichý. Stúpajúca podlaha so 4 stupňami umožňuje dobrý výhľad do všetkých smerov zo všetkých sedadiel. Sedadlá Drögmöller majú sklopné lakťové opierky na strane do uličky a ergonomické operadlá so širokým rozsahom nastavenia. Ventilácia bola prepracovaná: prívod vzduchu nad čelným sklom a nad strešným oknom. Veľké množstvo čerstvého vzduchu prúdi do novo navrhnutých kanálov čerstvého alebo vyhrievaného vzduchu cez dýzy v každom sedadle.

Okná sa odmrazujú / odrosujú prostredníctvom dýz a tiež cez samostatné výduchy v stropnom potrubí. Na vykurovanie interiéru slúžia radiátory v prednej a strednej časti. Chemické WCv strednom vchode je ľahko prístupné, pritom dosahuje len k spodnému okraju bočného okna. Chladnička v strednom vstupe je pod podlahou a ponúka priestor na police pre malú kuchynku s kávovým barom, varičom a drezom. Úplnou novinkou sú vzduchom ovládané, plne vzduchotesné posuvné dvere, ktoré sa po otvorení opierajú o vonkajšiu stenu. Kabína vodiča je spojená s priestorom pre cestujúcich prostredníctvom klapky.

Interiér je pohodlný a vkusný s tvarovanými sedadlami na spanie, sklopnými lakťovými opierkami pre ľahšie nastupovanie a vystupovanie, nosičom batožiny na streche a krytom WC.

2. Šikmá podlaha so 4 malými schodíkmi zrovná všetky sedadlá do línie s ničím nerušeným výhľadom do všetkých strán.

3. Dobre viditeľný je pohodlný stredný vchod a zároveň prístup na toaletu. Na najnižšej úrovni je vzduch nasávaný pre ohrievač Webasto.

4. Všetci cestujúci majú voľný výhľad cez čelné sklo alebo cez dvojité strešné okno.

5. Aj v centrálnom vchode je veľká chladnička, ktorá šetrí priestor plus malá kuchyňa.

6. Novinkou sú absolútne hermetické posuvné dvere, ktoré sa otvárajú proti vonkajšej stene a ovládajú sa stlačeným vzduchom.

Tie roky sedemdesiate…

Značka Drögmöller existuje už viac ako 50 rokov. Bohaté skúsenosti sa odrážajú v praktickosti a kráse formy autokarov Drögmöller. Veľká pozornosť je venovaná vkusnému zariadeniu v každom jednotlivom prípade. Vynikajúce spracovanie do najmenšieho detailu zaručujú zruční pracovníci s dlhoročnými odbornými skúsenosťami, rozvážni a vyučení majstri a v neposlednom rade technici a dizajnéri. Vzorová príprava učňov – štátnych a národných víťazov vo výkonnostnej súťaži mladých remeselníkov svedčí o vysokej úrovni vzdelania – zabezpečuje jadro a doplnenie remeselníkov vo výrobe. Preto sú autobusy Drögmöller také úspešné.

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest