Dakar: obdivovali sme model špeciálneho autobusu EMIBUS Liaz 101.860 zo zbierky Ivy Rajm

Dnes sa opäť vyberieme do Pardubíc, aby sme vám predstavili model autobusu, ktorý je dodnes raritou. Pani Iva Rajm má totiž vo svojej úžasnej zbierke jeho zmenšeninu.

MUDr. Iva Rajm nie je návštevníkom nášho webu neznáma. Rovnako nie je neznámy ani špeciálny terénny autobus s ľudovým pomenovaním Dakar. Pre mnohých je však neznámy práve model, ktorý vám dnes predstavíme.

Model : EMIBUS (DAKAR) LIAZ 101.860 (PROTOTYP) 1986

Mierka : 1:43

Materiál: KOV / PLAST

Výrobca : Model Pro / SSM GROUP

Keďže samotný autobus Dakar sme na našej stránke predstavili v tomto článku, pripomenieme si ho len v skratke:

Československé automobilové opravovne Lučenec vyrobili koncom 80. rokov špeciálne pre Rallye Paríž – Dakar prototyp EMIBUS. Ako základ bol použitý hasičský podvozok Liaz 101.860, kde cisternu nahradil priestor pre cestujúcich. Pri EMIBUSE bola čiastočne upravená kabína, hlavne jej zadná stena bola odstránená čím sa dosiahlo, že z kabíny vodiča sa dalo prejsť do autobusovej časti, ako je to pri bežných autobusoch. Tým pádom karoséria tvorila jeden celok, čo u ostatných prevedení nebolo, nakoľko tieto boli zložené z dvoch častí: prvá – podvozok s kabínou, druhá – autobusová nadstavba. Vozidlo bolo určené na prepravu osôb v ťažkom teréne, čomu zodpovedá pohon náprav 4×4. Prepravná kapacita vozidla bola 35 osôb vrátane vodiča. EMIBUS sa tak stal pre Lučenčanov vecou prestíže. Od počiatku však všetci toto vozidlo nazývali Dakar.

V roku 1987 prišiel do Lučenca Karel Loprais, aby špeciálny autobus vyskúšal v teréne. Karel Loprais (neskôr šesťkrát vyhral dakarské preteky) bol skúšobným vodičom v podniku Tatra Kopřivnice. Tam testovaním a servisom získal potrebné skúsenosti k tomu, aby mohol v africkej púšti doslova zažiariť. Loprais si v Lučenci pre skúšobné jazdy vybral okolie Veľkej nad Ipľom, ktorého cesty boli úzke a plné zákrut. Už po prvej testovacej jazde sa mu nevidelo umiestnenie ťažiska Dakaru. Nič nevyriešilo ani premiestnenie rezervného kolesa do stredu vozidla. Po skúšobných jazdách Karel Loprais s ľútosťou oznámil lučeneckým pracovníkom, že toto vozidlo do púšte nezoberie, pretože by sa mohlo pri prejazde dunami prevrátiť.

V nasledujúcich rokoch po úpravách v Lučenci DAKAR viac menej premával počas sezóny s lyžiarmi na trase Detva – Horský hotel Poľana a na objednávku ho bolo možné využiť pri rôznych príležitostiach.

Nás naozaj veľmi teší, že vám môžeme predstaviť jeho zmenšenú verziu, ktorá je v zbierke Ivy Rajm. Náš rozhovor s ňou si môžete prečítať TU. Tešíme sa na ďalšie modely.

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pin It on Pinterest